Senovka grécka podporí tvorbu materského mlieka i libido u mužov

Ak ste si doteraz mysleli, že senovka slúži iba ako podpora tvorby materského mlieka, ste na omyle. Rastlina disponuje viacerými pozoruhodnými benefitmi.

Senovka grécka sa predáva v podobe doplnkov výživy. Bez problémov kúpite celé či mleté semienka alebo sušené listy z tejto rastliny. Podľa toho, čo si vyberiete, zvolíte aj dávkovanie. Doplnky výživy vždy obsahujú údaj o dennom užívaní. Pri semienkach sa zvyčajne odporúča skonzumovať denne 2 – 5 gramov.

Senovka grécka: aké sú jej pozitíva?

Stimuluje tvorbu materského mlieka

Senovka grécka býva jedným z najčastejších prostriedkov, ktoré pomáhajú novopečeným mamičkám rozbehnúť dojčenie. Na nezaplatenie je aj v čase laktačnej krízy. Účinky senovky gréckej na tvorbu mlieka sú overené nielen empiricky, ale aj vedecky. Siahnuť môžete po bylinkovom čaji zo semien alebo po doplnkoch výživy.

Má priaznivé účinky na hladinu testosterónu

Ani zďaleka neplatí, že senovka grécka je ženskou bylinkou. Veľmi často po nej siahajú muži s cieľom zvýšiť hladinu testosterónu. Existujú vedecké štúdie, ktoré potvrdzujú zvýšenie sexuálnych funkcií a libida. Jedna z nich bola vykonaná v Austrálii. Počas šiestich týždňov dostávalo 30 mužov 600 mg extraktu senovky gréckej. Väčšina z nich po jej ukončení konštatovala zlepšenie sexuálnych funkcií. Rastlina tiež môže zvýšiť počet spermií.

Podieľa sa na stabilizácii hladiny krvného cukru

Bylina môže byť prospešná pre ľudí s inzulínovou rezistenciou a cukrovkou z toho dôvodu, že má potenciál stabilizovať hladinu krvného cukru.

Je pomocníčkou pri chudnutí

Ak chcete schudnúť raz a navždy, nevyhnete sa trvalej úprave životného štýlu, najmä zloženia jedálnička a zaradeniu pohybovej aktivity do každodenného života. Pomôcť vám však môžu aj doplnky výživy. Jedným z nich je senovka grécka, pretože je schopná potláčať chuť do jedla a zvyšovať pocit plnosti.

Má antioxidačné vlastnosti

Úloha antioxidantov je v našej strave čoraz dôležitejšia. Čím pestrejšiu škálu antioxidačných látok prijímate, tým lepšie. Významnými antioxidantmi a protizápalovými vlastnosťami disponuje aj senovka.

Prináša úľavu od bolesti

Trápi vás mesiac čo mesiac bolestivá menštruácia? Podľa štúdie ženy, ktoré užívali kapsuly s obsahom senovky trikrát denne počas prvých 3 dní menštruácie po obdobie dvoch mesiacov, pociťovali menej bolestivú menštruáciu.

Znižuje hladinu cholesterolu a krvného tlaku

Vysoká hladina cholesterolu a krvného tlaku je zodpovedná za srdcové ochorenia. Vysoký obsah vlákniny i antioxidantov v senovke môže zlepšovať hladinu cholesterolu v krvi i krvného tlaku.
Mirka
 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/senovka-gr%c3%a9cka-semen%c3%a1-zdravie-1049596/