Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Citróny používame v zime často. Aké sú ich plusy, o ktorých ste možno nevedeli?

Citróny pôsobia na telo osviežujúco, a preto sa hodia skôr na horúce letné dni. Avšak mnohí z nás ich využívajú aj v zime najmä preto, že vďaka obsahu vitamínu C posilnia imunitu a tiež výborne ochutia čaje. Aké sú zaujímavé pozitíva konzumácie citrónov?

Obsahujú veľa prospešných živín

Podľa USDA obsahujú citróny vlákninu, vitamín C, vitamíny skupiny B, vápnik, horčík, fosfor, draslík, sodík a ďalšie látky, ktoré sa podieľajú na správnom fungovaní nášho organizmu.

Podporujú zdravie srdca

Jeden citrón obsahuje okolo 50 % odporúčanej dennej dávky vitamínu C. Podľa vedeckých štúdií konzumácia zeleniny a ovocia bohatá na céčko znižuje riziko vzniku infarktu a mŕtvice. Avšak prospešná sa zdá byť aj vláknina v citrónoch – jedna štúdia preukázala, že konzumácia vlákniny z citrusov znižuje hladinu cholesterolu už po 4 týždňoch pravidelnej konzumácie. Zníženiu cholesterolu napomáhajú aj niektoré ďalšie zlúčeniny, ako napríklad hesperidín.

Prospievajú zdraviu ústnej dutiny

Bolia vás zuby? V tom prípade čím skôr navštívte stomatológa, avšak s tíšením bolesti vám na nejaký čas pomôže aj aplikácia čerstvej citrónovej šťavy na ďasná. Takisto dokáže eliminovať ich krvácavosť a eliminovať zápach z úst.

Eliminujú riziko vzniku anémie

Jednou z najčastejších príčin vzniku anémie je nedostatok železa. Čo s tým majú spoločné citróny? Tak napríklad to, že obsahujú určitú dávku železa, avšak oveľa podstatnejší je v tomto smere vitamín C, ktorý zlepšuje jeho vstrebávanie.

Poradia si s lupinami i vypadávaním vlasov

Zdá sa, že citrónová šťava, ktorá sa aplikuje na pokožku hlavy, pomáha odstraňovať nevzhľadné lupiny. Okrem toho eliminuje vypadávanie vlasov a dodáva im lesk.

Zmierni viditeľnosť strií

Zbaviť sa strií prirodzenou cestou je takmer nemožné. Avšak dá sa dosiahnuť to, že sú menej viditeľné. Ako na to? Jednou z možností je pravidelná aplikácia citrónovej šťavy na strie.

Poskytne úľavu boľavým nohám

Pokiaľ máte za sebou náročný deň a bolia vás nohy, skúste urobiť nasledovnú vec – nohám doprajte kúpeľ v teplej vode, do ktorej pridáte šťavu z jedného citróna. Poďakujú sa vám.


-w-


 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/citr%C3%B3n-%C5%BEm%C3%BDkacie-citr%C3%B3nov%C3%A1-%C5%A1%C5%A5ava-609273/