Ako som sa stala vegetariánkou

Ešte pred niekoľkými mesiacmi by mi ani nenapadlo, že prestanem jesť mäso, ale stalo sa. Ako to celé začalo?
O výžive mám celkom slušné vedomosti, avšak konzumáciu mäsa som sama pred sebou vždy ospravedlňovala tým, že mám krvnú skupinu 0. Majitelia tejto krvnej skupiny majú totiž tráviaci trakt uspôsobený na trávenie mäsa. Avšak vždy ma zaujímalo, prečo sa ľudia rozhodli stať vegetariánmi. Keď sa v mojom okolí nejaký vegetarián či vegán ukázal, vyspovedala som ho.

K rozhodnutiu stať sa vegetariánkou som dospela z viacerých dôvodov. Jedným z nich bola skutočnosť, že ma dlhodobo bolelo brucho. Navštívila som viacero lekárov, ktorí svorne tvrdili, že som v poriadku. Nuž a čo človek urobí, keď mu nevedia pomôcť odborníci? Skúsi to sám. Okrem iného je dôležité upraviť stravovacie návyky a to hlavne vylúčiť bielu múku, rafinovaný cukor a mäso. Čo sa týka konzumácie rafinovaného cukru a múky, tie si doprajem iba príležitostne, takže mi zostávalo vyradiť z jedálnička mäso.

Ďalším dôležitým míľnikom v tomto smere bolo to, že som sa mäsa prejedla. Variť z mäsa je totiž veľmi jednoduché – v našej domácnosti to vyzeralo tak, že sme zvyčajne na obed mali nejaké mäso s fúrou zeleniny a zdravou prílohou. Popri starostlivosti o dieťa to bolo pre mňa rýchle riešenie, ktoré si nevyžadovalo fantáziu. Avšak po určitom čase som dospela do štádia, že mi tento štýl stravovania prestal vyhovovať.

Myslíte si, že bolesť brucha a nechuť k mäsu mi stačila na to, aby som s tým „sekla“? Boli to síce dobré dôvody, ale skutočne ma naštartovala až susedka, dôchodkyňa, ktorá je vegetariánkou už dvadsať rokov. Vždy, keď ju stretnem, je neuveriteľne pozitívna. Ešte nikdy sa nestalo, že by sa na mňa neusmiala. Takisto podľa štýlu jej konverzácie usudzujem, že je veľmi inteligentná. Samozrejme, vždy spolu prehodíme pár viet. Pre mňa dôležitý rozhovor sa konal v jeden letný deň, keď sme spolu absolvovali cestu domov z nákupu. Začala mi rozprávať, že si bola dokúpiť zeleninu na šalát, ktorý si pripravuje k obedu. Zaujalo ma, že pani v jej veku sa stravuje tak zdravo. V rámci debaty o jedle som sa dozvedela, že mäso neje už dvadsať rokov. Prestala s tým preto, lebo bola stále unavená.

Večer v posteli som nad tým všetkým premýšľala. Rodila sa vo mne myšlienka, že sa stanem vegetariánkou. Avšak na druhý deň ráno som vstala a pripravila si raňajky, ktoré pozostávali z celozrnného pečiva a šunky. Odhryzla som si a zistila, že mäso mi už vlastne vôbec nechutí. Odvtedy som sa ho nedotkla.

Zaujíma vás, či to vyriešilo moje zdravotné problémy? Nie. Bolesť brucha je dôsledkom pravidelného preťažovania pohybového aparátu a takisto mám problémy s bedrovou chrbticou. Napriek tomu som vďačná, že práve vďaka spomínaným okolnostiam, teda bolesti brucha, úžasnej pani susedke a mojej lenivosti vymýšľať bezmäsité jedlá, som sa stala pesco vegetariánkou, teda nekonzumujem mäso, ale z času na čas si doprajem ryby. Takisto sa nevyhýbam mliečnym výrobkom a ani vajíčkam. Milujem vegetariánsku kuchyňu, jej pestrosť, ľahkosť i jednoduchú prípravu jedál.


-w-