Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Ashwagandha: prečo je dobrá pre zdravie?

Ashwagandha patrí medzi adaptogény, ktoré pomáhajú človeku vyrovnávať sa s fyzickým i psychickým stresom. Existujú desiatky vedeckých štúdií zameriavajúcich sa na jej účinky. Okrem toho je neodmysliteľnou súčasťou ajurvédy a tradičnej čínskej medicíny, kde sa úspešne používa viac ako 2 500 rokov.

Ak hľadáte prírodný prostriedok, ktorý vám pomôže so zvládaním stresu a úzkosti, doplní do tela živiny a vyrovná hladinu cukru v krvi, ashwagandha je dobrou voľbou.

Čo by ste o tejto rastline mali vedieť?

Je účinným adaptogénom

Adaptogény pomáhajú človeku zvládať stres, ktorý pociťuje v každodennom živote na psychickej i fyzickej úrovni. Ashwagandha môže dokonca zlepšiť kvalitu spánku. Podľa jednej štúdie sú dokonca jej účinky porovnateľné s liekmi lorazepan a imipramín, s tým rozdielom, že užívanie ashwagandhy je väčšinou bez vedľajších účinkov. Lorazepan sa využíva pri liečbe úzkosti a imipramín na liečbu depresie.

Do tela doplní výživné látky

Ashwagandha obsahuje viacero významných látok, ako napríklad železo, vápnik, betakarotén či vitamín C. Každý z nich prispieva k správnemu fungovaniu ľudského organizmu.

Zlepšuje svalovú silu

Ashwagandha môže byť užitočná aj pre tých, ktorí sa snažia získať svalovú hmotu a zvýšiť svalovú silu. Príjemným vedľajším účinkom môže byť aj nižšie percento telesného tuku a znížená hladina cholesterolu.

Podporuje libido u žien a zvyšuje plodnosť u mužov

Hoci množstvo vedeckých štúdií v tomto smere nie je veľké, možno predpokladať, že ashwagandha môže pomôcť ženám trpiacim sexuálnou dysfunkciou. To znamená, že ženy v rámci štúdie zaznamenali zvýšené vzrušenie, lubrikáciu, orgazmus a celkovú spokojnosť so sexom. Čo sa týka mužov, tak užívanie ashwagandhy zlepšuje kvalitu spermií a aj hladinu testosterónu.

Prospieva mozgu i srdcu

Ak máte problémy s pamäťou či koncentráciou, ashwagandha môže byť dobrou voľbou. Existujú štúdie, ktoré hovoria o zlepšení reakčných časov účastníkov počas riešenia kognitívnych a psychomotorických testov.

Zlepšuje nedostatočnú funkciu štítnej žľazy

Podpora pomalej štítnej žľazy, Hashimotova choroba alebo nedostatočná činnosť štítnej žľazy – to všetko sú ťažkosti, kde môže pomocnú ruku podať táto adaptogénna rastlina. Napríklad podľa štúdie pri podávaní 600 miligramov extraktu z koreňa denne došlo k výraznému zlepšeniu hladiny sérového hormónu stimulujúceho štítnu žľazu a tyroxínu.

Mirka
Zdroj foto: https://pixabay.com/sk/photos/frustrovan%c3%bd-podnikanie-frustr%c3%a1cie-4201046/


 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/frustrovan%c3%bd-podnikanie-frustr%c3%a1cie-4201046/