5 tipov na zdravší mikulášsky balíček

Tipy, ako nachystať mikulášsky balíček tak, aby potešil dieťa a bol zdravý.

Podľa odporúčaní Svetovej zdravotníckej organizácie by dospelý človek nemal prijať denne viac ako 6 čajových lyžičiek cukru, čo je zhruba 25 g cukru. Avšak nejde len cukor na osladenie kávy či čaju, ale najmä skrytý cukor v sladených nápojoch, komerčných sladkostiach, kečupoch, horčici či dokonca v čipsoch. Toto odporúčanie platí aj pre deti a deťúrence do minimálne 24 mesiacov by pridaný cukor nemali mať v jedálničku zastúpený vôbec.

Avšak sviatok svätého Mikuláša so sebou prináša aj vyleštené čižmy a v nich nadmerné množstvo nezdravých a veľakrát aj nekvalitných sladkostí. Avšak nemusí to tak byť, pokiaľ sa inšpirujete našimi tipmi. Ako na to?

1. Dôraz dajte na ovocie

Možno vaše dieťa nemá rado všetky druhy ovocia, ale určite sa nájdu také, na ktorých si rado pochutí. Snažte sa mu dať do balíčka ovocie, ktoré obľubuje. V prvom rade stavte na to čerstvé.

Avšak môžete ho doplniť aj sušeným. Výbornou alternatívou čerstvého je ovocie sušené mrazom, ktoré si vďaka šetrnej technológii sušenia zachováva vysoké množstvo živín. Samozrejme, môžete siahnuť aj po bežne sušenom ovocí, avšak dajte pozor, aby nebolo kandizované a neobsahovalo konzervanty, ako napríklad sorban draselný či siričitany.

Nebojte sa do balíčka od Mikuláša vložiť ovocné kože, ktoré sú medzi deťmi populárne. Avšak opäť pozor na konzervačné látky a pridaný cukor.

2. Pridajte orechy

Vyhnite sa arašidom, ktoré sú pražené a bežne sa dávajú do mikulášskych balíčkov. Stavte radšej na vlašské orechy, ktoré sú lokálnou plodinou a pre dieťa predstavujú chrumkavú a zároveň zdravú pochúťku.

3. Vyberte kvalitnú čokoládu

V mikulášskom balíčku nesmie chýbať čokoláda. Pokiaľ vediete dieťa odmalička k zdravému životnému štýlu, zrejme nemá problém s horkou čokoládou, teda čokoládou s obsahom kakaa minimálne 70 percent. Pokiaľ takéto dieťa doma nemáte, voľte čokoládu s obsahom kakaa aspoň 50 percent a poctivo si prečítajte zloženie.

4. Sušienky upečte doma

Každé dieťa rado chrumká sušienky. Ak sa chcete vyhnúť nadbytku cukru a jeho lacným náhradám, škodlivým trans-tukom a ďalším nežiaducim zložkám v komerčných sladkostiach, upečte koláčiky, sušienky či medovníčky do mikulášskeho balíčka doma. Na ich prípravu použite celozrnnú múku a namiesto cukru, napríklad med či sušené ovocie.

5. Voľte zdravšiu verziu sladkostí

Ak vaše dieťa miluje lízanky, zrejme by bolo veľmi sklamané, keby si nejaké nenašlo v mikulášskom balíčku. Avšak v dnešnej dobe bez problémov zoženiete zdravšiu verziu lízaniek. To isté platí aj pre ďalšie sladkosti.
Mirka
 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/sinterklaas-papriky-%c4%8dierny-pete-2940508/