Čo je fenomén FOMO? Ako zistiť, či ním trpíte?

Čo je fenomén FOMO? Ako zistiť, či ním trpíte?

Technológie a sociálne siete majú na dnešného človeka veľký vplyv. S tými súvisí aj vznik alebo prehĺbenie rôznych fenoménov, ktoré sa postupne v našej spoločnosti objavujú. Jedným z takýchto javov je aj takzvané FOMO, čo znamená Fear of Missing Out (strach z premeškania).

Ide o psychologický fenomén, ktorý sa spája so strachom, že človek zmešká príležitosť alebo skúsenosť, ktorá by mohla byť pre neho dôležitá alebo príjemná. Tento strach vzniká z pocitu, že iní ľudia zažívajú lepšie veci, ako vy a často je spôsobený, respektíve znásobený, najmä sociálnymi sieťami.

Príčiny FOMO

Medzi hlavné príčiny fenoménu FOMO patria sociálne siete. Tie poskytujú neustály prehľad o aktivitách a živote iných ľudí, čo môže viesť k pocitu, že človeku niečo uniká. 

S tým súvisí aj porovnávanie svojho života a jeho kvality s ľuďmi na sociálnych sieťach, čo vedie k nízkemu sebavedomiu a pocitom závisti. Človek sa zdát, akoby všetci naokolo žili zaujímavejšie životy.

Vo výsledku neraz môžeme cítiť tlak na to, aby sme boli produktívnejší, aktívnejší, tvorivejší alebo aby sme viac cestovali a podobne. Jednoducho, aby sme sa vyrovnali tým ostatným.

Digitálne technológie zrýchlili tempo života a informácie, zážitky a sociálne interakcie sú k dispozícii kedykoľvek a kdekoľvek. Preto majú mnohí z nás stále väčšiu potrebu byť online, aby nám neunikla žiadna príležitosť alebo udalosť a aby sme boli stále v obraze.

Vplyv FOMO na zdravie

Fenomén FOMO má, samozrejme, negatívny dopad na náš život a psychiku. Výsledkom môžu byť okrem iného:

  • Úzkosť a stres z toho, že “musíme” byť stále v obraze a z toho, že by sme mohli byť vynechaní zo zaujímavých udalostí
  • Nízke sebavedomie
  • Závislosť na sociálnych sieťach
  • Problém vnímať prítomnosť - ľudia trpiaci FOMO sa viac zaujímajú o to, čo robia iní a čo by im mohlo uniknúť než o to, čo sa deje práve tu a teraz, teda nie sú schopní prežívať prítomnosť.

Trpíte aj vy FOMO-m?

Najviac postihnutí FOMO syndrómom sú ľudia vo vekovej skupine od 15-33 rokov.

Ak u seba vnímate nasledovné príznaky, môže to byť znakom toho, že sa vás tento fenomén týka:

  • Nie ste spokojní s vlastným životom - štúdie preukázali, že medzi nízkou životnou spokojnosťou a FOMO syndrómom je jasná súvislosť. Čím viac používate sociálne médiá, tým môže byť pocit nespokojnosti s vlastným životom výraznejší.
  • Bez sociálnych sietí ste nesvoj/a - keď nemáte prístup k sociálnym sieťam, ste nepokojní, nervózni či úplne bez života.
  • Prehnane vás zaujíma, čo si ostatní o vás myslia - obliekate sa a upravujete tak, ako sa to páči vašim známym, kamarátkam či rodine? Správate sa spôsobom, akým chcú ostatní a už ani neviete, kto vlastne ste? Veľmi vám záleží na tom, koľko ľudí “olajkuje” vaše príspevky? Aj toto sú varovné signály.
  • Nedostatok spánku, únava alebo priveľké množstvo stresu sú indikátorom FOMO. Štúdia z roku 2018 publikovaná v Motivation and Emotion ukázala, že na FOMO sú náchylnejší ľudia, ktorí majú problémy so spánkom, únavou alebo majú značné množstvo stresu.

Čo s tým?

Ak máte pocit, že by sa syndróm FOMO mohol týkať aj vás, skúste nasledovné opatrenia:

  • Vypnite si upozornenia na mobilnom telefóne a kontrolujte ho len v čase, ktorý si na to vyhradíte.
  • Doprajte si offline dni alebo aspoň časti dňa (napríklad víkend alebo iba ráno po zobudení tri hodiny bez online sveta).
  • Naučte sa byť tu a teraz, v prítomnom okamihu. Niekedy to chce trochu cviku - skúšajte si napríklad počas prechádzky v prírode vnímať svoj dych, všímať si okolie, vnímať vietor na pokožke a hrejivé lúče slnka. Jednoducho byť skutočne naplno v danom okamihu. 
  • Stanovte si priority a nebojte sa povedať nie - nemusíte byť súčasťou všetkého, ani to nie je možné. Naučte sa vyberať si, ktoré činnosti a vzťahy majú pre vás skutočnú hodnotu a nebojte sa odmietnuť udalosti alebo činnosti, ktoré v skutočnosti robiť nechcete.
  • V neposlednom rade, ak sa až príliš trápite a neviete sa odhodlať k zmene, pomôcť môže aj terapeut. Závislosť od mobilného telefónu či sociálnych sietí je reálna vec a niekedy to človek naozaj sám nezvládne.

Zdroj foto: Freepik