
Škrípete v noci zubami? Bruxizmus a jeho príčiny
Škrípanie zubami, odborne nazývané bruxizmus, je porucha, ktorá sa najčastejšie vyskytuje počas spánku, ale môže sa objaviť aj počas bdenia. Pri bruxizme dochádza k mimovoľnému škrípaniu zubami alebo k zatínaniu zubov. Ide o pomerne bežný jav, ktorý však môže spôsobiť poškodenie chrupu, bolesť čeľustí a hlavy, prípadne ďalšie nepríjemnosti.
Prečo k tomu dochádza a aké sú príčiny bruxizmu?
Nočné, alebo aj denné, škrípanie zubami môže mať rôzne príčiny. Medzi tie najčastejšie rizikové faktory patria:
- Stres a úzkosť, ktoré sú podľa odborníkov najčastejšou príčinou. Keď sme pod tlakom a v strese, viac zatíname zuby, čo môže mať za následok bruxizmus. Taktiež užívanie antidepresív u niektorých ľudí prispieva k tomuto problému.
- Poruchy spánku sú ďalším faktorom, ktorý zvyšuje riziko bruxizmu, nakoľko nekvalitný spánok a časté budenie zvyšujú napätie vo svaloch.
- Poruchy a anomálie chrupu, ako napríklad nesprávne usporiadanie zubov býva taktiež príčinou škrípania zubami u niektorých ľudí.
- Nadbytok alkoholu, kofeínu a cigariet (hlavne pred spaním) sú ďalšie príčiny, ktoré môžu spôsobiť bruxizmus.
Ďalšie možné príčiny sú niektoré neurologické ochorenia, ako je Parkinsonova choroba, posttraumatická stresová porucha, genetická predispozícia a užívanie niektorých liekov.
Bruxizmus a parazity u detí?
Možno ste počuli, že bruxizmus v detskom veku môže byť zapríčinený aj črevnými parazitmi. Toto tvrdenie však nie je úplne presné a aj medzi odborníkmi sú v tomto smere rozporuplné názory. Vo väčšine prípadov ide o iné príčiny škrípania zubami u detí, pričom ale aj tu platí, že je to pomerne častý jav u mnohých detí.
Následky
Bruxizmus, hlavne ak ide o nočné škrípanie zubami, si mnohí z nás vôbec neuvedomujú. Jeho následky môžu byť ale pomerne vážne. Ak sa problém nerieši, dlhodobé škrípanie zubami môže viesť k rôznym problémom, medzi ktoré patria najmä:
- Rôzne poškodenia chrupu od opotrebovania skloviny až po lámanie zubov.
- Bolesť čeľuste a hlavy, ktoré sa objavujú hlavne po prebudení.
- Bolesť v čeľustnom kĺbe, takzvanom temporomandibulárnom kĺbe.
Ako riešiť problém bruxizmu?
Liečba bruxizmu závisí od príčiny a závažnosti problému. Niekedy na bruxizmus upozorní človeka zubný lekár pri ošetrení či prehliadke, nakoľko určité poškodenia zubov naznačujú, že môžu byť spôsobené práve škrípaním zubami. Pomôckou na zvládnutie tohto problému bývajú zubné dlahy alebo chrániče na zuby počas spánku, ktoré odporučí zubný lekár.
Ak je príčinou stres a napätie, pomôžu techniky na zníženie napätia a zvládanie stresu. V niektorých prípadoch nastane zlepšenie po zavedení cvičení na uvoľnenie svalov čeľuste. V neposlednom rade treba zvážiť i možné vedľajšie účinky prípadných užívaných liekov, ako napríklad spomínaných antidepresív.
Zdroj foto: Freepik