Vyšší príjem olivového oleja znižuje úmrtnosť

Vyšší príjem olivového oleja znižuje úmrtnosť

Výsledok bádania odborníkov hovorí o tom, že tí, ktorí konzumovali viac olivového oleja, mali nižšiu úmrtnosť na rôzne ochorenia.

Ide, napríklad o rakovinu, kardiovaskulárne choroby, neurodegeneratívne ochorenia a choroby dýchacích ciest. Ak chcete urobiť malý krôčik, vedúci k pevnejšiemu zdraviu, každodenné používanie kvalitného, extra panenského olivového oleja môže byť dobrou voľbou. Aspoň to uviedli vedci po vyhodnotení výsledkov štúdie.

Tá prostredníctvom dotazníka zisťovala všetky dôležité informácie o množstve a druhu tuku v strave a následne bola porovnaná s mierou úmrtnosti a príčinami smrti po dobu 28 rokov. Všetko sa odohrávalo v USA, kde je príjem olivového oleja oveľa nižší ako v oblastiach Stredomoria.

Zaujímajú vás konkrétne čísla? Tak napríklad vyšší príjem olivového oleja znížil riziko ochorenia na kardiovaskulárne choroby o 19 %, o 17 % na rakovinu, o 29 % na neurodegeneratívne choroby a o 18 % na respiračné ochorenia. Nahradenie 2 čajových lyžičiek margarínu, masla, majonézy či mliečneho tuku ekvivalentným množstvom olivového oleja znížilo celkovú alebo špecifickú úmrtnosť o 8 až 34 %.

Výsledky tejto štúdie sú teda podporou aktuálnych odporúčaní, týkajúcich sa príjmu olivového oleja, ktorý je, okrem iného, neodmysliteľnou súčasťou stredomorskej stravy – jedným z najlepších výživových smerov v dnešnej dobe. Skvelou správou je, že riziko úmrtnosti zo všetkých príčin môžete znížiť už príjmom väčším ako polovica čajovej lyžičky denne.

Benefity olivového oleja

Olivový olej je neodmysliteľnou súčasťou stredomorskej stravy. V týchto oblastiach sa konzumuje dennodenne v hojnom množstve. Aj preto sú ľudia v týchto oblastiach zdravší a dožívajú sa vyššieho veku.

Pravidelná konzumácia olivového oleja sa spája s podporou zdravia srdca a to hlavne kvôli obsahu mononenasýtených mastných kyselín a polyfenolov. Polyfenoly sú tiež zodpovedné za zníženie rizika vzniku kardiovaskulárnych i neurodegeneratívnych ochorení. Polyfenoly i ďalšie antioxidačné zlúčeniny majú, samozrejme, priaznivý vplyv na imunitný systém. Mononenasýtené mastné kyseliny i antioxidanty podporujú zdravie mozgu a pozitívne ovplyvňujú náladu. V dôsledku toho môže byť pravidelná konzumácia olivového oleja aj prevenciou depresie. Podľa vedeckých štúdií tiež znižuje riziko vzniku cukrovky a rakoviny prsníka.

Tipy na použitie olivového oleja

Olivový olej má špecifickú chuť, ktorú si však väčšina ľudí zamiluje. Hodí sa na dochutenie rôznych jedál studenej kuchyne. Čerstvo upečený kváskový chlieb, namáčaný do olivového oleja, je lahôdkou pre deti i dospelých.
Hoci sú extra panenské oleje vo všeobecnosti určené na prípravu pokrmov studenej kuchyne, tak pre olivový olej to neplatí. Dôvod je ten, že disponuje vysokým bodom dymivosti, ktorý je 200 stupňov Celzia. To znamená, že aj pri tepelnej úprave pri vysokej teplote je stály a nedochádza k jeho prepaľovaniu, spojenému so vznikom karcinogénnych látok.

Mirka
Zdroj foto: https://pixabay.com/sk/photos/olivov%c3%bd-olej-olej-olivy-karafa-1596639/