Trstinová melasa upokojí i zmierni zápchu

Ak hľadáte nejakú zdravšiu alternatívu bieleho cukru, môže ňou byť trstinová melasa. Má nižší glykemický index ako biely cukor, čiže nespôsobuje prudké výkyvy krvného cukru, a je nabitá množstvom biologicky aktívnych látok.

Čo sa týka kalórií, tak 10 g trstinovej melasy obsahuje asi 26 kcal a rovnaké množstvo bieleho cukru je zdrojom asi 40 kcal. To znamená, že aj nižší kalorický obsah je ďalšou výhodou tejto pochúťky.

Aké sú hlavné plusy trstinovej melasy?

Je skvelým zdrojom železa

Trstinová melasa je jedným z bohatých zdrojov železa, čiže predstavuje prevenciu proti anémii spôsobenej deficitom železa. Tá sa prejavuje únavou, bledosťou, dýchavičnosťou či poruchami koncentrácie. Už jedna polievková lyžica dokáže pokryť až 15 % odporúčanej dennej dávky tohto minerálu.

Pomôže pri predmenštruačnom syndróme i samotnej menštruácii

Keďže sa v trstinovej melase nachádzajú B vitamíny, horčík i ďalšie dôležité látky, pomáha lepšie zvládnuť symptómy predmenštruačného syndrómu, ako podráždenosť či nervozitu. Počas samotnej menštruácie vďaka obsahu horčíka a vápnika zmierňuje kŕče. Samozrejme, železo prispieva ku krvotvorbe, čiže melasa je vhodným doplnkom do jedálnička žien, ktoré trpia silným menštruačným krvácaním.

Slúži aj ako prírodné preháňadlo

Trstinová melasa zmäkčuje stolicu a uľahčuje jej priechod črevami. Ideálne je, ak si večer pred spaním doprajete 1 – 2 čajové lyžičky melasy rozpustenej vo vlažnej vode. Ráno nebudete mať problémy so sťaženým vyprázdňovaním.

Napomáha zdraviu srdcovocievneho systému

Ak trpíte vyšším krvným tlakom, búši vám srdce alebo máte vyššiu hladinu cholesterolu v krvi, trstinová melasa môže byť vhodným doplnkom jedálnička kvôli obsahu draslíka, horčíka a vápnika. Pre zdravie srdca je tiež dobrý vitamín B6, ktorý sa v „čiernom zázraku“, ako sa trstinová melasa často nazýva, nachádza tiež.

Je bojovníčkou proti stresu a depresii

Stres je súčasťou dnešného uponáhľaného života. Vyhýbať sa mu je nemožné, ale môžeme sa ho naučiť lepšie zvládať a to sa dá podporiť aj konzumáciou správnych potravín. Trstinová melasa obsahuje vitamíny skupiny B, ktoré sú nevyhnutné pre správne fungovanie nervovej sústavy. V tomto smere zohráva dôležitú úlohu napríklad aj horčík, ktorého deficit sa dáva do súvislosti aj so vznikom depresívnych stavov.

Samozrejme, prínosov pravidelnej konzumácie trstinovej melasy je viac. Avšak aj v tomto prípade treba myslieť na to, že to netreba preháňať a konzumovať ju v primeranom množstve.


-w- 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/med-ly%C5%BEica-med-n%C3%A1stroj-v%C4%8Del%C3%AD-med-351485/