Image

Trpíte nechutenstvom do jedla? Zistite hlavnú príčinu a okamžite problém riešte!

Bez jedla a vody neprežijeme. Nemáme teda veľa možností, len si deň spríjemňovať nutrične vyváženou stravou a po dúškoch ju zapíjať vhodnými nápojmi. Jedlo nám nemá len zahnať hlad, ale pomôcť k celkovej pohode a k prevencii rôznych ochorení. Ako však postupovať, keď na sebe pozorujete prvé príznaky nechutenstva do jedla?

Prvým odporúčaním je pozrieť sa na to čo najkomplexnejšie, teda vzhľadom na svoj bežný denný a stravovací režim. V tom môže byť aktuálne tá najväčšia príčina. Na jedlo si treba vymedziť čas. Preto existujú obedňajšie prestávky, zdôrazňujeme prestávky.

Stravovacie návyky

Jesť musíme pravidelne, v menších dávkach, pričom náš apetít sa má naštartovať už ráno (doma v pokoji), potom si dopriať niečo „malé“ na desiatu, neskôr obed, olovrant a večeru. Pri jedle neriešte pracovné problémy, obmedzte telefonáty a iné rušivé elementy. Ideálne je jesť osamote a jedlo pomaly prežúvať. K celkovej pohode prispieva aj servírovanie na tanieri. To by malo byť čo najviac pestré a „farebné“. K hlavnému jedlu nesmie chýbať zeleninová alebo ovocná príloha. Tú vám nič nenahradí!

Deti, dospievajúci a seniori

Znížený apetít do jedla nenavýšite nútením (napr. u detí), ale skúste hľadať alternatívne zdroje energie. Ak dnes nemáte chuť na mäso, môžete to vyriešiť stravou obohatenou o mliečne bielkoviny a častejšie si doprajte po malých kúskoch ovocia. Ovocie vytvára aj príjemný vizuálny efekt a skutočne zasýti.

Podľa možností sa neobmedzujte na žiadne stereotypy, ale si svoj jedálniček zakaždým pozmeňujte. Skúste sami pre seba vymenovať, koľko druhov korenín a byliniek poznáte? Veľmi málo? Škoda, pretože ani neviete, o aké príjemné vône oberáte pri jedle svoje zmysly. Tie zároveň dokážu podporiť zdravé trávenie, regulujú tvorbu žalúdočných štiav a tým je menšie riziko, že sa u vás nechutenstvo prejaví. Z tých najlepších upriamujeme pozornosť na dúšku materinu, pamajorán, bazalku, čakanku a pod.

Nechutenstvo do jedla je častým dôsledkom postupného oslabenia imunitných mechanizmov po prekonaní závažných ochorení. S nevôľou jesť nebojujú teda len deti, ale často aj seniori. U nich je to pravdepodobne kombinácia viacerých faktorov – užívanie liekov, samota, chradnutie motorických a pohybových senzorov, využívanie zubných protéz a pod. Starší ľudia rozdielne, respektíve slabšie dokážu vnímať vône a rozlišovať farby. Aj to sa prejaví na ich chuti do jedla.

Pozor!

Nechuť do jedla najčastejšie „vyviera“ z tráviaceho traktu. Ten môže byť zanesený infekčnými ložiskami natoľko, že vám následne spôsobujú nevoľnosť, alebo aj plnosť žalúdka. Vplyv na náš apetít majú aj sezónne alergie, chrípka, angína, ktoré nás príliš vyčerpávajú. U dospievajúcich si všímajte, či nie sú ovplyvnení svojimi „idolmi“ natoľko, až sa boja jesť (a priberať). Aj tento problém treba riešiť za horúca a s odborníkmi.

Tatiana