Tabletkou na bolesť hlavy? Skúste najskôr magnézium

Bolesť hlavy a migrény patria k tým najnepríjemnejším zdravotným problémom. Skôr, ako siahnete po tabletke, skúste si doplniť magnézium. Jeho nedostatok môže totiž spôsobovať celý rad problémov – od spomínanej bolesti hlavy cez poruchu sústredenia až po neznesiteľné svalové kŕče či búšenie srdca.

Nenahraditeľné magnézium
Nie nadarmo sa mu hovorí aj „prvok života". Toto pomenovanie dostal preto, že je nevyhnutný pre existenciu väčšiny tvorov na zemi. Magnézium zodpovedá za svalové sťahy srdca, usmerňuje výmenu informácií medzi jednotlivými nervovými bunkami a podieľa sa na tvorbe viac ako 300 enzýmov. Na jeho dostatok by sme mali obzvlášť dbať pri stálej ale i zriedkavej psychickej a fyzickej záťaži.  Odporúčaná denná dávka je 375  mg na osobu na deň. Potreba magnézia sa zvyšuje s pribúdajúcim vekom, v tehotenstve a pri dojčení či ochoreniach srdca.

Keď telu chýba
Za nedostatkom magnézia stoja mnohé problémy. Najbadateľnejšie sú svalové kŕče, no veľmi nepríjemným prejavom môžu byť aj úzkosť a depresie. Posledné výskumy totiž dokazujú, že nedostatok magnézia nevplýva len na fyzickú stránku zdravotného stavu. Magnézium je zodpovedné za reguláciu hladiny vápnika a glutamátu v bunkách.  Ich prebytok v organizme je nežiaduci, pretože poškodzuje neuróny. Mnohých ľudí, ktorí nemajú v tele dostatok magnézia trápi aj nespavosť, závrate, silné migrény, vysoký krvný tlak, problémy so srdcom, vyčerpanosť, únava, problémy s pamäťou a učením sa.

Tabletkou na bolesť hlavy? Skúste najskôr magnéziumČo s jeho nedostatkom?
V ideálnom prípade sa o jeho optimálnu hladinu postará vhodná strava a tekutiny. Nájdeme ho napríklad v zelenej zelenine, orechoch, semenách, celozrnných výrobkoch a vo vode. Avšak nachádza sa v nich ale len v malých dávkach. Za výborné zdroje horčíka sú považované ďatle, banány, ananás, mandle, kešu, strukoviny ako hrach, či varená šošovica, špenát, artičoky, varené kuracie mäso, sezamové semeno, droždie, pšeničné klíčky a tuniak. V súčasnosti je ale zložité získať dostatok magnézia  z jedla. Riešením preto môže byť užívanie výživových doplnkov. Nájdete ho napríklad v šumivých tabletách, ktoré stačí rozpustiť vo vode a vypiť. Pokiaľ ste však neustále v pohybe – či už za svojou ratolesťou a neustálym dobiehaním pridružených povinností, nemusíte mať na celý proces čas. Nielen pre také z nás je tu moderná forma magnézia vo vreckách MaxiVita Magnézium 400 mg. Vďaka praktickému baleniu ich môžete mať kedykoľvek po ruke vždy, keď to potrebujete. Ich obsah stačí len nechať rozpustiť v ústach. Rýchlo sa vstrebávajú a účinkujú. V zložení navyše nájdete B komplex a vitamín C.

Viac na www.nasevitaminy.sk
 


Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/plach%C3%BD-sexy-kr%C3%A1sna-blond%C3%ADna-%C5%BEena-863056/