Potraviny, ktoré spôsobujú zápal: ako ich nahradiť?

Potraviny, ktoré spôsobujú zápal: ako ich nahradiť?

Zápal v tele nespustí tabuľka čokolády, ani jedno nezdravé jedlo. Avšak pri pravidelnej a dlhodobej konzumácii môžu tieto potraviny spustiť v tele chronické zápalové procesy, ktoré môžu postihnúť určitý orgán, alebo dokonca celý imunitný systém.

Zápal je v lekárskom jazyku definovaný ako reťazová reakcia imunitného systému na infekciu alebo podráždenie. Telo sa týmto procesom bráni vírusom, baktériám a poškodeným bunkám. Účelom zápalu je odstrániť tieto škodlivé účinky a vyliečiť sa. V súčasnosti až osem z desiatich úmrtí súvisí so zápalovými procesmi v tele, abnormálnou a chronickou imunitnou odpoveďou tela. O to šokujúcejšie je, že určité potraviny a skupiny potravín prispievajú k spúšťaniu zápalových procesov. Ktoré sú to?

Nasýtené tuky a transmastné kyseliny

Zdroj: pixabay.com

Sú to tuky, vďaka ktorým je rýchle občerstvenie a iné jedlá, vyprážané na veľkom množstve oleja, tak sýte a chutné. Pre náš organizmus sú škodlivé nielen pre vysoký obsah kalórií, ale aj preto, že môžu zvýšiť intenzitu zápalových procesov.

Okrem vyprážaného mäsa je ich veľa aj vo vysoko spracovaných výrobkoch, ako sú snacky (chipsy, sušienky), mrazené polotovary, čokolády či šišky. V najväčšom zastúpení sa nachádzajú v margarínoch, ktoré sú aj dnes často považované za zdravé. Je dôležité držať sa ďalej od akýchkoľvek potravín, ktoré obsahujú hydrogenované oleje ako primárnu zložku. Našťastie sa mnohé jedlá vyprážané na tuku dajú pripraviť aj inak, napríklad v rúre.

Namiesto vysmážaných jedál by sme sa však mali zamerať na príjem omega-3 mastných kyselín, ktoré v našom tele pôsobia protizápalovo. Tieto zdravé esenciálne tuky je potrebné konzumovať aspoň raz denne. Najlepšími zdrojmi sú ryby, avokádo, extra panenský olivový olej, ľanový a konopný olej a orechy.

Rafinovaný cukor

Zdroj: pixabay.com

Možno nie je prekvapením, že tento biely „jed” je najčastejšou zápalovou potravinou. Cukor sám o sebe škodlivý nie je, škodlivé môže byť len množstvo, ktoré prijímame.  Žiaľ, vyhnúť sa tomu nie je také jednoduché, ako si myslíme, preto treba dbať na zloženie kupovaných výrobkov.

Vyhnúť sa treba hlavne potravinám, ktoré obsahujú priemyselne vyrábaný cukor, ako repný, trstinový, kukuričný či glukózo-fruktózový. Za zdravšiu alternatívu cukru sa jednoznačne považuje med. Aj tu však treba dbať na kvalitu a kupovať ho z overených zdrojov, najlepšie priamo od včelára. Ďalšie náhrady rafinovaného cukru sú, napríklad čakankový alebo javorový sirup. Avšak aj tieto prírodné sladidlá treba konzumovať s mierou.

Výrobky z bielej múky

Zdroj: pixabay.com

Bežné pekárenské výrobky, ako sú chlieb, rožky, sušienky a cereálie, pozostávajú najmä z rafinovaných sacharidov, ktorým chýbajú najdôležitejšie živiny. Navyše obsahujú málo vlákniny a zároveň majú vysoký glykemický index.
Z potravín s vysokým glykemickým indexom v tele vznikajú koncové produkty, ktoré môžu spôsobiť zápal. Vysoký obsah lepku v týchto výrobkoch tiež môže dráždiť črevá a u niektorých ľudí, senzitívnych na lepok, spôsobiť zápaly.

Najlepšie urobíme, ak tieto výrobky nahradíme výrobkami z celozrnnej múky. Ak vám nevyhovuje jej chuť, skúste aspoň časť bielej múky nahradiť celozrnnou. V súčasnosti je možné kúpiť špeciálne pšeničné otruby, ktoré po pridaní do cesta môžu pomôcť vytvoriť lepšiu štruktúru cesta, a tým ho urobiť jemnejším. Skvelou alternatívou, napríklad na zahusťovanie polievok sú ovsené vločky či hrachová zmes.

Glutaman sodný

Táto kontroverzná potravinová prísada sa používa ako zvýrazňovač chuti. V dnešnej dobe sa pridáva takmer do čohokoľvek, keďže dokáže prekvapivo umocniť chuťový zážitok a navyše je návykový.  

Glutaman však môže spôsobiť chronický zápal, navyše môže poškodiť aj pečeň. U nás býva v zložení produktov označený ako glutaman sodný alebo E621. Jeho konzumácii sa určite snažte vyhýbať. Na dochutenie jedál v domácich podmienkach je najlepším riešením domáca vegeta či koreniny s protizápalovým účinkom ako kurkuma alebo cesnak.

Alkohol

Zdroj: pixabay.com
Nadmerná konzumácia alkoholu tiež zasahuje do interakcií viacerých orgánov. Alkohol zaťažuje pečeň a dráždi tráviaci systém, preto je najlepšie sa mu vyhýbať, alebo ho konzumovať len príležitostne a s mierou.

Ak si občas dáte pohár červeného vína alebo kvalitného piva, nemusíte sa ničoho obávať. Niektoré výskumy, dokonca, potvrdzujú pozitívny účinok konzumácie malého množstva vína na kardiovaskulárne zdravie. Treba však dodať, že konzumácia väčších množstiev alkoholu jednoznačne zanechá stopu na vašom zdraví.

Mäsové výrobky

Zdroj: pixabay.com

Spracované mäsové výrobky sa vyznačujú bohatým zložením, bohužiaľ, vo väčšine prípadov v negatívnom slova zmysle. Mnohí výrobcovia sa snažia mäso nahradiť lacnejšími náhradami, ako múka, sója, kože, separát či voda. A aby toho nebolo málo, nesmú chýbať rýchlosoľ a rôzne druhy konzervantov. Čerešničkou na torte je ešte glutaman sodný, ktorý tento úžasný výrobok krásne dochutí. Práve preto dbajte na kvalitu a kupujte mäso a mäsové výrobky z overených zdrojov, najlepšie od lokálnych chovateľov.
-m-