Omega-3 tuky môžu znížiť riziko vzniku rakoviny prsníka

Omega-3 tuky môžu znížiť riziko vzniku rakoviny prsníka

Omega-3 tuky sú známe svojimi výnimočnými protizápalovými vlastnosťami. Nachádzajú sa v tučných morských rybách, ľanových alebo chia semiačkach.

Pre väčšinu populácie v našich končinách nie je možné pokryť potrebu omega-3 nenasýtených mastných kyselín z potravín, a preto odborníci radia užívať rybí olej alebo doplnok výživy.

Omega-3 tuky disponujú pestrou škálou pozitívnych účinkov na organizmus, a preto sú aj vďačným objektom skúmania vedcov. Na základe štúdie, uverejnenej v júli tohto roka v časopise Menopause, The Journal of The North American Menopause Society, sa vedci snažili vyhodnotiť súvislosť medzi rizikom vzniku rakoviny prsníka a príjmom omega-3 tukov u žien s rizikom rakoviny prsníka, pred a po menopauze. Zistili, že vyšší príjem omega-3 tukov z rýb a morských plodov, bol spojený s nižším rizikom vzniku rakoviny, hlavne u obéznych žien, dám s nadváhou a tých pred menopauzou. Je to ďalší dôkaz, že bohaté zastúpenie protizápalových omega-3 tukov v jedálničku má pre zdravie obrovský význam.

Skvelé sú aj ďalšie benefity omega-3 tukov

Pozitívnych účinkov dostatočného prísunu omega-3 nenasýtených kyselín je neúrekom. Za zmienku stoja nasledovné: zmierňujú úzkostné a depresívne stavy, podporujú zdravie očí, znižujú riziko srdcových chorôb a môžu znížiť symptómy ADHD u detí, eliminujú príznaky metabolického syndrómu, majú protizápalové vlastnosti, pomáhajú zvládať autoimunitné ochorenia, sú prevenciou Alzheimerovej a Parkinsonovej choroby, znižujú riziko vzniku astmy u detí, zlepšujú spánok, zmierňujú menštruačnú bolesť a tak ďalej.

Príjem omega-3  tukov v jedálničku je nízky

Odborníci sa zhodujú, že naša strava nedokáže adekvátne pokryť príjem omega-3 tukov. Dôvodov je viacero. Jedným z nich je nedostatočná konzumácia kvalitných tučných rýb, ako napríklad lososa, tuniaka či makrel. Ryby by mali byť v jedálnom lístku zastúpené aspoň dva razy do týždňa. Väčšina Slovákov tiež zabúda na každodenný prísun orechov a semienok. Výbornou voľbou sú ľanové semiačka, chia semienka a vlašské orechy. Tieto prospešné tuky sa však nachádzajú aj vo vaječnom žĺtku. Obsahuje ich aj natto, fermentovaný sójový produkt.

Ak chcete zlepšiť svoje zdravie, snažte sa do svojho jedálneho lístka prepašovať viac týchto potravín, alebo obohatiť stravovanie o kvalitný rybí olej, ktorý je navyše aj zdrojom vitamínu D.

Mirka