Najlepšie diéty roku 2022 podľa odborníkov

27 odborníkov US News & World Report si posvietilo na obľúbené diéty, ktoré hodnotili podľa viacerých kritérií, ako napríklad bezpečnosť, účinnosť, nutričná vyváženosť, vplyv na chudnutie či prevencia kardiovaskulárnych ochorení alebo cukrovky.

Celý rebríček obsahuje desiatky rôznych populárnych diét. Chcete vedieť, ktoré sa umiestnili na prvých priečkach? Čítajte ďalej.

Top diéty roku 2022

Ak sa zaujímate o zdravý životný štýl, zrejme pre vás nebude prvé miesto žiadnym prekvapením. Aj v tomto prestížnom hodnotení odborníkov z rôznych oblastí skončila na prvom mieste stredomorská strava. Mediteránske stravovanie kladie dôraz na príjem kvalitných rastlinných potravín s dôrazom na zeleninu, ovocie, olivový olej či ryby.
Druhá priečka patrí DASH diéte zameranej na boj proti vysokému krvnému tlaku. V tejto diéte sú zastúpené najmä zelenina, ovocie, celé zrná, chudé bielkoviny a nízkotučné mliečne výrobky, pretože bojovníkmi proti hypertenzii sú draslík, vápnik, bielkoviny i vláknina.

Tretie miesto v hodnotení odborníkov obsadila flexitariánska diéta. Je to v podstate vegetariánske stravovanie s občasnou konzumáciou mäsa. Štvrté miesto patrí MIND diéte. Ako napovedá názov, ide o štýl stravovania s cieľom podporiť kognitívne funkcie, resp. predchádzať vzniku Alzheimerovej či Parkinsonovej choroby. MIND diéta je kombináciou DASH diéty a stredomorskej stravy. Krásne piate miesto obsadila diéta podľa odborníkov z Mayo Clinic. Vytvorili výživovú pyramídu, vďaka ktorej sa vám podarí zdravšie sa stravovať a aj schudnúť raz a navždy.

Ak patríte medzi vegetariánov, tak by ste mali vedieť, že vegetariánska diéta sa umiestnila na deviatom mieste. Trináste miesto patrí protizápalovej diéte Dr. Weila, ktorý študoval na Harvarde. Odporúča, aby 40 až 50 % kalórií pochádzalo zo sacharidov, 30 % z tukov a 20 alebo 30 % z bielkovín. Je zložená z potravín stredomorskej stravy, avšak nájdete v nej aj zelený čaj alebo horkú čokoládu. Dôraz je kladený na prísun zeleniny a ovocia. Sedemnásta priečka v celkovom hodnotení patrí vegánstvu. Zdá sa, že je prospešné pri cukrovke a kardiovaskulárnych ochoreniach. Avšak spája sa aj s viacerými nevýhodami, ako deficit niektorých živín.

Celý rebríček diét s možnosťou filtrovania celkovo najlepších diét, najlepších rastlinných diét či diét na chudnutie, nájdete tu: https://health.usnews.com/best-diet/best-diets-overall.
Zdroj: https://health.usnews.com/best-diet/best-diets-overall

Mirka


 
Autor fotografie:https://pixabay.com/photos/hunger-hungry-eating-cookie-413685/