Fosfor je dôležitý nielen pre kosti a zuby.  Čo by ste mali o tomto minerále vedieť?

Fosfor je dôležitý nielen pre kosti a zuby. Čo by ste mali o tomto minerále vedieť?

Fosfor a vápnik pôsobia v organizme človeka ako tímoví hráči, pričom je dôležité, aby sme ich prijímali prostredníctvom stravy v správnom pomere. To môže byť problém napríklad pre ľudí, ktorí konzumujú nedostatok bielkovín alebo u žien užívajúcich vápnik vo vysokých dávkach vo forme niektorých výživových doplnkov. Čo by ste mali vedieť o fosfore?

Fosfor nepotrebujú iba naše kosti a zuby

Je kľúčový pre zdravé kosti a zuby – viac ako 80 percent fosforu je uloženého v kostiach, zvyšok sa nachádza v tkanivách a krvi. Avšak napomáha aj využívaniu výživných látok z konzumovaných potravín, teda je dôležitý pre správne fungovanie metabolizmu, a podporuje prirodzenú detoxikáciu nášho tela. V neposlednom rade je nevyhnutný pre kognitívne funkcie, správny rast a vývoj. Celkovo sa podieľa na stovkách bunkových aktivít.

Väčšina populácie má nadbytok fosforu

Pokiaľ fungujete na nezdravej strave, ako sú napríklad údeniny alebo tavené syry a nalievate sa kolovými nápojmi, potom máte problém – nadbytok fosforu v organizme, pretože mnohé vysoko priemyselne spracované potraviny sú bohaté na fosfor v podobe solí, teda fosforečnanov.

Nachádza sa v potravinách bohatých na bielkoviny

Prirodzenými (zdravými) zdrojmi fosforu sú hydina, bravčové mäso, ryby a morské plody, mliečne výrobky, slnečnicové a tekvicové semená, orechy, celé zrná, quinoa, amarant, fazuľa, šošovica či sója. Obsahujú ho však aj už spomínané vysoko priemyselne spracované potraviny, ktorým by sme sa mali vyhýbať. Jedná sa údeniny, kolové nápoje, sušienky, jedlá z rýchleho občerstvenia a mnohé ďalšie.

Deficitom fosforu môžu byť ohrozené ženy po menopauze

V bežnej populácii je deficit fosforu skôr výnimočný, avšak ľudia konzumujúci stravu s nízkym obsahom bielkovín môžu trpieť jeho nedostatkom. Okrem toho môže chýbať aj v organizme žien po menopauze, ktoré užívajú v rámci liečby osteoporózy vysoké dávky vápnika pozostávajúce z uhličitanových či citrátových solí, ktoré bránia absorpcii fosforu.

Potom sa môže deficit fosforu prejavovať zvýšenou náchylnosťou na vznik zlomenín, osteoporózou, bolesťami kĺbov a svalov, zubnými kazmi, mravčením, úzkosťou, únavou či ťažkosťami so sústredením.

Mirka