Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Fenikel zlepší vaše zdravie a to hneď vo viacerých oblastiach

Táto aromatická liečivá rastlina i korenina pomôže pri poruchách trávenia, menštruačných problémoch i pri anémii.

Fenikel pochádza z oblastí Stredomoria, ale populárny je takmer na celkom svete. Kvôli zdravotným benefitom i jedinečnej chuti sa ho oplatí aspoň z času na čas zaradiť do jedálneho lístka. Aké sú jeho prínosy?

Je preventívnym prostriedkom proti vzniku anémie

Anémia je jedným z ochorení, ktoré trápi mnoho ľudí. Niektorí ani nevedia, že ňou trpia. Príznakmi sú únava, slabosť, zadýchavanie sa či bledá pokožka. Anémia vzniká najčastejšie z nedostatku železa v organizme. Ten možno vyriešiť i konzumáciou potravín bohatých práve na železo. Jednou z nich je aj fenikel. Okrem toho je známy obsahom histidínu, ktorý podporuje tvorbu hemoglobínu.

Zmierni nadúvanie, plynatosť a zápchu

Fenikel obsahuje zložky, ktoré stimulujú proces trávenia. V dôsledku toho ľudské telo chráni pred nepríjemným nadúvaním, plynatosťou či dokonca zápchou. Fenikel sa oplatí zaradiť do jedálneho lístka aj v prípadoch, keď človeka sužuje zápach z úst a dokonca aj pri hnačkách spôsobených baktériami. To z dôvodu, že obsahuje antibakteriálne látky.

Prospieva srdcu

Vláknina je prepotrebná nielen pre správne fungovanie čriev, ale aj pre zdravé srdce. Má zásluhu napríklad na udržiavaní normálnej hladiny cholesterolu v krvi. Tým pádom chráni pred vznikom aterosklerózy, infarktu a mŕtvice. Navyše fenikel obsahuje aj slušné množstvo draslíka, ktorý znižuje vysoký krvný tlak.

Podporuje obranyschopnosť

Fenikel je okrem iného bohatý aj na vitamín C. Ten podporuje fungovanie imunitného systému a je aj pomocníkom pri tvorbe kolagénu.

Zmierni predmenštruačný syndróm

Fenikel má schopnosť regulovať pôsobenie niektorých hormónov, a vďaka tomu dokáže eliminovať niektoré nepríjemné symptómy predmenštruačného syndrómu. Dokáže tíšiť bolesť a má blahodarný vplyv aj na psychiku. Vhodný je aj pre ženy v klimaktériu.

Podporuje vykašliavanie

Fenikel je nápomocný aj pri problémoch s dýchacími cestami. Konkrétne uľahčuje vykašliavanie a pomáha rýchlejšie sa zotaviť, a zbaviť kašľu alebo nádchy. Semená môžete využiť napríklad vo forme kloktadla.

Zvyšuje libido

V oblastiach, v ktorých je fenikel známy stovky rokov, využíva sa ako afrodiziakum, teda podporuje sexuálny apetít.

Fenikel v kuchyni

Z feniklu môžete pripraviť tradičnú polievku alebo ho pridať do šalátov. Nemusíte sa báť ani experimentov. Fenikel môžete pokojne upiecť, pridať ho k mäsu alebo si z neho pripraviť pesto. Fantázii sa medze nekladú.


-w-
 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/fenikel-zelenina-fenikel-%C5%BEiarovky-1311673/