Čaj len do dobrých a úctivých rúk!

Skôr sa zvečerieva, je chladnejšie, a tak trávime viac času dnu ako na našich obľúbených terasách. Tma unavuje a vy potrebujete ešte toľko vecí stihnúť? Aj tak si urobte pauzu a venujte sa sebe! Vhodným všeliekom je šálka teplého čaju...

Ten sa však už po stáročia pije úctivo, rituálne a hlavne pokojne. To je presne tým, čomu sa my veľmi ťažko prispôsobujeme. Nevieme relaxovať a vychutnávať si pôžitok z bežných okamihov. Čaj do seba „vhupneme“, pretože sa opäť niekam ponáhľame. Mnoho klasikov by nám povedalo, ako nepohodlne žijeme a teraz je ten správny čas napraviť to. Jesenné dni vytvárajú dokonalú atmosféru, aby sme dokázali obsedieť aspoň 30 minút pri šálke čaju.
Pitie čaju má v rôznych krajinách svoje špecifiká, no ich spoločným menovateľom je prejav úcty k sebe, k svojmu telu a svojim hosťom. Má sa niesť za pokojnej, ba priam tichej atmosféry a vychutnávať po malých dúškoch.

Čaj bol približne pred 500 rokmi klenotom mníšskych rádov, a to prevažne budhistov. Veľa z ich posvätných tradícií sa zanechalo, niektoré sa však prispôsobili modernej etikete. V Číne, Japonsku, Kórei sa v tamojších časoch dosiahla rituálna dokonalosť pitia čaju, ktorého základom sa stalo jednotné duševné cvičenie.

Pitie čaju bolo slávnosťou očisty tela a duše. Zúčastnení museli ovládať každý pohyb, presnejšie pohyb pier. To, akým spôsobom ich ponárali do šálky s čajom, malo veľký vplyv na dosiahnutie stavu pokoja. Mnísi si tieto okamihy užívali za príjemnej a dokonale naaranžovanej atmosféry. Nechýbali sviece ani honosná keramika.

Posedenie pri čiernom čaji v Anglicku

Viete, kedy naposledy ste pozvali svojich známych na šálku čaju? Bolo to dávno, však? Skúste sa inšpirovať anglickou tradíciou pitia čaju a o pár dní zistíte, že sa máte oveľa lepšie. Čaj, zvlášť čierny čaj, je súčasťou rôznych liečiteľských terapií a dokonale zmierňuje emočné vypätie.

To potrebujeme čím ďalej, tým viac! Anglická tradícia pitia čaju súvisí s presne stanoveným konceptom – čaj sa pije v poobedňajších hodinách o piatej! Je to ideálny čas na menšiu „siestu“, keďže večer je ešte ďaleko, no pritom už máme väčšiu časť dňa za sebou. Pije sa pri ľahkom občerstvení, na stole nechýbajú chutné koláčiky, výzdoba z kvetov a na túto slávnosť pozývame svojich známych. Perfektné spríjemnenie dlhých jesenných večerov!  

Tatiana
   
 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/k%C3%A1va-cup-%C5%BEena-diev%C4%8Da-sneh-zimn%C3%A9-1245891/