8 vecí, ktoré by ste mali vedieť o čiernom cesnaku

Uvedomujete si zdravotné benefity cesnaku, no prekáža vám jeho aróma a ostrá chuť, a preto ho nekonzumujete? Siahnite po čiernom cesnaku. Čo by ste o ňom mali vedieť?

Jedná sa o fermentovaný cesnak

Čierny cesnak je vlastne fermentovaný cesnak, ktorý si môžete pripraviť aj v pohodlí domova. Budete na to potrebovať 6 strúčikov cesnaku, 1 polievkovú lyžicu soli a jablčný ocot. Ako na to? Cesnak najprv opatrne ošúpte, dajte do pohára, pridajte ocot a soľ. Uzatvorte. Nechajte odpočívať 3 – 4 týždne pri izbovej teplote. Následne ho uchovávajte v chladničke.

Keďže čierny cesnak je lahôdkou i v mnohých prestížnych reštauráciách, niektorí šéfkuchári ho pripravujú v hrnci na varenie ryže, ktorý udržiavajú v teple. Fermentácia prebieha pri teplote cca 60 – 70 stupňov Celzia a vlhkosti okolo 90 % a trvá niekoľko týždňov.

Je ľahšie stráviteľný

Všetci vieme, že fermentované potraviny patria k najzdravším. Fermentácia, teda kvasenie, je proces, vďaka ktorému sú potraviny ľahšie stráviteľné. Kvasenie tiež znásobuje ich nutričnú hodnotu. Kvasenie zmení aj chuť a arómu cesnaku – je skôr sladkastá, konzistencia mazľavá a šťavnatá.

Obsahuje viac antioxidantov

Antioxidanty neutralizujú škodlivé voľné radikály, čiže zabraňujú oxidačnému stresu a poškodeniu buniek. Podľa viacerých štúdií vykazuje čierny cesnak oveľa vyššiu biologickú aktivitu ako čerstvý.

Pomáha chrániť pred rakovinou

V čiernom cesnaku sú bohato zastúpené fenolové zlúčeniny – je ich tam viac ako v čerstvom. Práve tým sa pripisuje schopnosť inhibovať rast a šírenie rakovinových buniek v tele.

Znižuje hladinu cholesterolu

Aj konzumáciou čierneho cesnaku možno prispieť k zníženiu cholesterolu, aj keď obsahuje menej alicínu ako čerstvý cesnak.

Obsahuje viac vlákniny i železa

Železo je dôležité pre správnu krvotvorbu, teda predstavuje prevenciu anémie. Vláknina je kľúčová pre dobré trávenie i zdravie srdca. Dve polievkové lyžice čierneho cesnaku obsahujú 4 % ODD železa a 1 g vlákniny. Rovnaké množstvo surového cesnaku obsahuje 0,4 g vlákniny a 2 % ODD železa.

Je známy tisíce rokov

V čínskej mytológii bol čierny cesnak symbolom nesmrteľnosti. Dlhú históriu má aj v Kórei, Thajsku a Taiwane.

Predáva sa aj vo forme výživových doplnkov

Na trhu nájdete výživové doplnky napríklad vo forme kapsúl – pričom jedna kapsula obsahuje jeden strúčik cesnaku. Hotový fermentovaný cesnak kúpite aj v obchodoch so zdravou výživou a môžete ho pridať do rôznych pokrmov.

Mirka


 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/cesnak-cesnak-biely-fialov%C3%A1-cesnak-3227778/