Týchto 9 liečivých rastlín môžete zbierať už od júna

Týchto 9 liečivých rastlín môžete zbierať už od júna

Bylinky majú schopnosť pomôcť so zdravotnými problémami, s ktorými si často nevieme dať rady. Ktoré si môžete nazbierať a nasušiť na zimné mesiace už v tomto období?
Lipa
V zimných mesiacoch je na nezaplatenie, pretože prináša úľavu od bolesti hrdla a znižuje horúčku. Okrem toho podporuje vykašliavanie a potenie. Avšak oplatí sa po nej siahnuť aj vtedy, keď vás trápi nespavosť, migréna či nervozita. Šálka lipového čaju pomôže aj pri tráviacich problémoch.
Medovka
Medovka je známa najmä kvôli svojim upokojujúcim vlastnostiam. Siahnite po nej vtedy, keď máte stres alebo nemôžete zaspať. Pravidelným pitím čaju si môžete zlepšiť pamäť a podporiť funkciu pečene. Látky, ktoré obsahuje, majú blahodarne účinky na vzhľad pokožky. Šálka čaju pomôže zmierniť nepríjemné symptómy predmenštruačného syndrómu.
Srdcovník obyčajný
Už samotný názov napovedá, že sa jedná o liečivú bylinku, ktorá je pokladom pre srdce. V ľudovom liečiteľstve sa využíva pri angíne pectoris a slabostiach srdca, najmä pri srdcových arytmiách a búšení srdca. Menej známe účinky spočívajú v schopnosti zmierňovať menštruačné problémy a upokojovať.
Yzop lekársky
Táto liečivá rastlina by nemala chýbať v lekárničke počas zimných mesiacov – posilňuje obranyschopnosť, bojuje proti kašľu, chrípke i nachladnutiu. Okrem toho je cenená pre svoje upokojujúce vlastnosti a podporu činnosti tráviaceho traktu. Pôsobí aj ako antiseptikum.
Materina dúška
Pozitívne účinky tejto liečivej bylinky siahajú do viacerých oblastí. Okrem toho, že pomáha pri prechladnutí a neurologických problémoch, je pokladom pre tráviaci a močový systém. Pomôže, napríklad pri zápale močových ciest alebo nadúvaní. Zvonku sa používa vo forme obkladov na hnisavé rany a plesňové ochorenia.
Kôpor
Kôpor nepatrí iba do tradičnej kôprovej omáčky alebo do nakladaných uhoriek. Táto rastlinka podporuje prirodzený proces detoxikácie organizmu, posilňuje obranyschopnosť a je prírodným diuretikom. Oplatí sa po nej siahnuť aj pri migréne, kožných ochoreniach, zápale močových ciest, pri podráždenosti a nespavosti.
Ďatelina lúčna
Neviete si poradiť s návalmi tepla, ktoré sprevádzajú obdobie menopauzy? Pomôcť vám môže práve ďatelina. Navyše podporuje zdravie kostí, je bojovníčkou proti rakovine a priaznivo vplýva na zdravie kardiovaskulárneho systému.
Šalvia lekárska
Šalvia lekárska patrí medzi rastliny posilňujúce obranyschopnosť. Pomocnú ruku podá aj pri prechladnutí a tráviacich ťažkostiach. Pomôže aj pri nadmernom potení a symptómoch, ktoré súvisia s predmenštruačným syndrómom. Použitá zvonku na pokožku podporuje hojenie a prospieva slizniciam.
Mirka