Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

9 dôvodov, prečo nesmie lipový čaj chýbať vo vašej lekárničke

Upokojí psychiku, ulahodí tráveniu a zníži horúčku. To sú len niektoré z benefitov úžasného lipového čaju. Ak ho vo svojej lekárničke nemáte, čo najskôr to napravte. Ponúkame vám hneď 9 dôvodov, prečo tak urobiť.

Navodí pocity relaxácie

Lipový čaj má sedatívne vlastnosti, to znamená, že šálka čaju výborne upokojí a navodí pocit relaxácie po hektickom dni v práci. Tieto vlastnosti sú potvrdené aj viacerými vedeckými štúdiami. Dobrý dôvod na to, prečo pitie lipového čaju zaradiť medzi denné rituály, čo poviete?

Je bežne dostupný

Nie všetky liečivé rastlinky kúpime bežne v obchodoch. Avšak lipový čaj patrí medzi tie, ktoré s najväčšou pravdepodobnosťou zoženiete aj v malých potravinách niekde na dedine.

Má vynikajúcu chuť

Lipový čaj s medom a citrónom sa mnohým z nás spája s obdobím detstva – čaj má chuť, ktorá je príjemná, čo sa nedá povedať o všetkých liečivých bylinách. Tak prečo nespojiť príjemné s užitočným?

Má protizápalové vlastnosti

Aj v prípade lipového čaju sú za tieto účinky zodpovedné antioxidanty. Za všetky môžeme spomenúť tilirozid a kaempferol.

Podporuje prirodzenú detoxikáciu nášho tela

Ľudské telo disponuje prirodzenými očistnými mechanizmami, ktoré prebiehajú neustále, avšak môžeme mu v prirodzenej detoxikácii pomôcť nielen zdravou, pestrou a vyváženou stravou, pravidelným pohybom, dostatočným spánkom a pitným režimom, ale aj popíjaním vhodných čajov. Jedným z nich je práve ten lipový – pôsobí ako prírodné diuretikum, čiže zabraňuje zadržiavaniu tekutín a zároveň podporuje trávenie.

Môže pomôcť so z nížením krvného tlaku

Existujú štúdie vykonané na zvieratách, ktoré spájajú tilirozid, teda už spomínaný antioxidant hojne zastúpený v lipovom čaji, so znížením krvného tlaku. Avšak v tomto smere je potrebné vykonať ďalšie pokusy.

Jeho benefity sú overené tisíckami rokov používania

O pozitívnych účinkoch lipového čaju vedeli už naši predkovia, čiže sú overené empiricky. Avšak lipa zaujíma aj vedcov a mnohé z nich potvrdili aj vedecké štúdie.

Pomôže navodiť pokojný spánok

Pri ľudovom liečiteľstve ešte chvíľu zostaneme, pretože lipový čaj je v rámci neho využívaný aj ako prostriedok vedúci k pokojnému spánku. Šálka čaju približne hodinu pred spaním môže pomôcť všetkým tým, ktorí majú problém zaspať.

Jednoducho sa pripravuje

Pripraviť si šálku lipového čaju je jednoduché. Ak máme k dispozícii sypaný čaj, tak na jednu šálku použijeme zhruba 1,5 g sušenej drogy. Zalejeme ju vriacou vodou, necháme 10 minút lúhovať pod pokrievkou, precedíme a pijeme.

 Mirka


 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/byliny-bylinn%C3%BD-%C4%8Daj-lipa-kvety-1823966/