• 06.06.2023

Tipy na dresingy k letným šalátom

Patríte k tým, ktorým zeleninové šaláty nechutia? Uvedomujete si, že zelenina je zdravá, výborne zasýti a obsahuje minimum kalórií, a preto by ste jej chceli dať šancu? Skúste ju v šalátoch vhodne skombinovať a dochutiť niektorým z nasledovných dresingov.

Čo všetko má obsahovať lahodný dresing?

Skôr, ako vám predstavíme niekoľko receptov na chutné dresingy, máme pre vás trochu teórie, pretože skombinovať slané, sladké, pikantné a kyslé chute nemusí byť vždy jednoduché. Čo je dôležité?

Základné chute v dresingu

V šalátovej zálievke nesmie chýbať kyslá chuť, ktorú môžete získať použitím octu, jablčného muštu, vína, citrónovej alebo limetkovej šťavy. Ak sa nebojíte experimentovať, vhodná je kyslá uhorka, poprípade šťava z kvasenej kapusty, ktorá je zároveň zdrojom probiotík.

O slanej chuti snáď diskutovať netreba, pretože ju dresingu dodá soľ. Je na vás, či použijete kuchynskú, morskú či himalájsku soľ. Avšak alternatívou soli môže byť sójová omáčka.

Aký by to bol dresing bez sladkej chuti? Okrem bieleho cukru sa vám ponúkajú ďalšie varianty, ako napríklad med alebo javorový sirup.. Umami chuť možno charakterizovať ako jemne pikantnú, ktorú studenej omáčke dodá horčica, worcesterská či sójová omáčka.

Potom, samozrejme, existujú prísady, ktoré v sebe spájajú viacero chutí. Napríklad spomínaná sójová omáčka má zároveň kyslú i umami chuť.

Pravidlá pre dokonalý dresing, ktoré sa neoplatí podceniť

  • Okrem základných chutí obsahuje chutný dresing aj ďalšie ingrediencie. Ide, napríklad o rôzne bylinky a koreniny, olivy či kapary.
  • Na to, aby sa jednotlivé chute dokonale prepojili a mali jemnú konzistenciu, je potrebné ručné šľahanie, poprípade použitie mixéra.
  • Opomenúť nemožno základ dresingu, ktorý tvoria olivový olej, kyslá smotana, rajčinový pretlak, grécky jogurt a podobne.


Zdroj foto: pixabay.com

3 recepty na chutné letné šalátové dresingy

Máme pre vás jednoduché recepty na dresingy nielen na zeleninu, ktoré jedlu dodajú tú správnu chuť. Ktorý vyskúšate ako prvý?

Citrónovo-cesnakový dresing

Na prípravu budete potrebovať:
¼ šálky čerstvej citrónovej šťavy, pretlačený cesnak podľa chuti, 1 čajová lyžičku horčice, soľ a korenie podľa chuti, ½ čajovej lyžičky javorového sirupu alebo medu, ¼ šálky extra panenského olivového oleja a ½ čajovej lyžičky provensálskeho korenia.

Ako postupovať?
V miske vyšľahajte citrónovú šťavu, cesnak, horčicu, soľ, korenie a javorový sirup. Postupne počas šľahania prilievajte olivový olej. Na záver pridajte provensálske korenie.


Zdroj foto: pixabay.com

Studená zálievka z gréckeho jogurtu

Na prípravu budete potrebovať:
½ gréckeho jogurtu, 1 polievkovú lyžicu olivového oleja, 1 lyžicu citrónovej šťavy, 1 čajovú lyžičku horčice, 1 roztlačený strúčik cesnaku, 1 čajovú lyžičku mletého kapary, čierne korenie podľa chuti.

Ako postupovať?
Grécky jogurt vyšľahajte s olivovým olejom, citrónovou šťavou a horčicou. Potom pridajte cesnak, mleté kapary a čierne korenie.

Univerzálny dresing nielen na zeleninový šalát

Na prípravu budete potrebovať:
1 grécky jogurt, hrsť nasekanej petržlenovej vňate, 2 hrste nakrájanej mäty, kôpru a estragónu, 2 polievkové lyžice nakrájanej pažítky, 2 lyžice citrónovej šťavy, ½ čajovej lyžičky nastrúhanej citrónovej kôry, 1 lyžica olivového oleja, 2 strúčiky cesnaku, soľ a korenie podľa chuti

Ako postupovať?
Grécky jogurt vyšľahajte s citrónovou šťavou a olivovým olejom. Potom postupne pridajte všetky ostatné ingrediencie.

Mirka
Zdroj foto: www.pixabay.com