
Propolis – zázrak z úľa, ktorý pomáha telu i duši
Včely nám dávajú viac než len med – medzi ich najcennejšie „produkty“ patrí aj propolis, známy aj ako včelí tmel. Ide o lepkavú, živicovú látku, ktorú včely zbierajú zo stromov a rastlín a používajú ju na utesňovanie úľa, dezinfekciu a ochranu pred baktériami a plesňami. Rovnako ako v úli, aj v ľudskom tele dokáže propolis robiť zázraky.
Jeho zloženie je výnimočne bohaté – obsahuje živice, vosk, peľ, silice, flavonoidy, vitamíny A, B, C, E a množstvo minerálnych látok. Práve toto komplexné zloženie mu dodáva silné antibakteriálne, protizápalové a regeneračné účinky, ktoré využíva prírodná medicína po celom svete.
Na čo všetko propolis pomáha?
Posilnenie imunity
Propolis sa osvedčil ako prírodný pomocník pri prevencii proti chrípke a prechladnutiu. Stimuluje imunitný systém a pomáha telu efektívnejšie bojovať proti vírusom a baktériám.
Antibakteriálne a antivírusové účinky
Pôsobí ako prírodné antibiotikum – ničí škodlivé mikroorganizmy, no zároveň šetrí črevnú mikroflóru, na rozdiel od syntetických antibiotík.
Zmiernenie zápalov
Pomáha pri zápaloch ústnej dutiny (afty, zápaly ďasien), mandlí, dýchacích ciest aj pokožky. Často sa používa aj pri problémoch s akné alebo ekzémami.
Hojenie rán a popálenín
Propolis urýchľuje regeneráciu tkanív, dezinfikuje ranu a zabraňuje infekcii. Využíva sa aj vo forme mastí pri popáleninách, odreninách či po uštipnutí hmyzom.
Zdravé zuby a ďasná
V propolisových ústnych vodách alebo sprejoch sa skrýva účinná pomoc proti zápachu z úst, zubnému kazu či krvácaniu ďasien. Je vhodný ako doplnok bežnej ústnej hygieny.
Podpora trávenia
Má priaznivý vplyv na tráviaci trakt – pomáha pri zápaloch žalúdka, problémoch s črevnou mikroflórou či nechutenstve.
Kedy si dať pozor?
Aj keď ide o prírodnú látku, propolis nemusí byť vhodný pre každého. Môže vyvolať alergickú reakciu, najmä u ľudí citlivých na včelie produkty. Opatrní by mali byť aj tí, ktorí užívajú lieky na riedenie krvi, alebo ich čaká chirurgický zákrok – propolis môže ovplyvniť zrážanlivosť krvi. Rovnako sa jeho užívanie neodporúča tehotným a dojčiacim ženám bez konzultácie s lekárom.
Ako ho užívať?
Propolis je dostupný v mnohých formách – kvapky, tinktúry, kapsuly, spreje, masti či dokonca cukríky. Pri výbere je dôležité sledovať koncentráciu účinných látok a odporúčané dávkovanie. Pri vnútornom užívaní sa často odporúča nakvapkať tinktúru do vody alebo na lyžičku medu. Na pokožku sa aplikuje priamo vo forme masti alebo gélov.
Záver
Propolis je skvelý príklad toho, ako môže príroda liečiť. Nie je síce všeliekom, no jeho pravidelné a rozumné používanie môže výrazne podporiť zdravie a celkovú vitalitu. Ak hľadáte prirodzenú cestu, ako posilniť imunitu, urýchliť hojenie či riešiť zápaly, propolis rozhodne stojí za vyskúšanie.
(-ada-)
Zdroj foto: freepik