• 01.02.2023

Pozitíva cvikly, o ktorých ste nevedeli

Cviklu zvyčajne nepovažujeme za superpotravinu, hoci má všetko, aby si tento titul zaslúžila. Je to všestranná a lacná zelenina, ktorá je dostupná takmer po celý rok a jej konzumácia má pozitívny vplyv na ľudský organizmus.

V tejto úžasnej potravine nájdete všetko, čo potrebujete na prekonanie únavy a posilnenie imunitného systému. Po zbere je celá rastlina jedlá, od končekov jej listov až po koreň. V dávnych dobách sa koreňová časť nepoužívala na varenie, ale ako liek na liečenie bolesti hlavy a zubov. Dnes už však vieme, že jej konzumácia má pozitívnych účinkov oveľa viac. Ktoré sú to?

Znižuje krvný tlak

Pravidelná konzumácia červenej repy sa odporúča ľuďom, ktorí trpia vysokým krvným tlakom, pretože látky obsiahnuté v červenej repe ho dokážu znížiť.

Cvikla obsahuje anorganické dusičnany, ktoré sa v ľudskom tele menia na dusitany a tie následne na oxid dusnatý. Práve ten rozširuje cievy, čím znižuje krvný tlak a zlepšuje cirkuláciu krvi. Americkí experti prišli k záveru, že ľudia, ktorí pijú denne 2,5 dl cviklovej šťavy, majú v priemere o 10 mmHg nižší krvný tlak.

Pozitívne vplýva na srdce

Okrem vyrovnávania krvného tlaku pôsobí cvikla aj na naše srdce. Draslík obsiahnutý v cvikle upravuje činnosť srdca – napomáha správnemu sťahovaniu a pumpovaniu dostatku krvi do tkanív.  Jeho nedostatok sa prejavuje závratmi a poruchami srdcového rytmu.


Zdroj: pixabay.com

Je bohatá na železo

Nie náhodou sa pri liečbe nedostatku železa odporúča konzumácia cvikly. Okrem toho, že obsahuje ľahko vstrebateľné železo, je aj zdrojom kyseliny listovej, ktorá stimuluje krvotvorbu.

Posilňuje imunitný systém

Vďaka protizápalovým účinkom je konzumácia cvikly výborným nástrojom na prevenciu ochorení. Priaznivé nutričné ​​a fyziologické benefity cvikly sú spôsobené vysokým obsahom polyfenolov, betanínov, vitamínov (tiamín, riboflavín, pyridoxín, kyselina askorbová), biotínu, folátov a minerálov (draslík, horčík, železo).

Chráni pred rakovinou

Z pozitívnych účinkov cvikly nemožno opomenúť fakt, že obsahuje betakyanínové pigmenty, ktoré dávajú cvikle jej červenkastú farbu. Práve tie sú účinné pri prevencii niektorých druhov rakoviny (rakovina pečene, hrubého čreva a kože). Preukázané bolo aj výrazné zlepšenie výsledkov pacientov s chemoterapiou po intenzívnej konzumácii červenej repy.

Je náhradou umelých multivitamínov

Táto hľuznatá rastlina je skutočnou vitamínovou bombou: obsahuje veľké množstvo vitamínu C i folátov. Ako už bolo spomenuté, je v nej aj veľa draslíka a  minerálov, ako napríklad vápnika, železa, horčíka, mangánu, fosforu, sodíka, zinku, medi a selénu.

Vďaka nim cvikla priaznivo pôsobí na ľudský organizmus, dokonca dokáže chrániť napríklad aj pred Alzheimerovou chorobou. Cviklová šťava v kombinácii s čerstvo vytlačenou jablkovou šťavou porazí akýkoľvek multivitamín dostupný v lekárni.

Zdroj: pixabay.com

Stará sa o postavu

Obsah vlákniny v červenej repe tiež nie je zanedbateľný, práve naopak. Je mimoriadne vysoký. Podporuje tak správne fungovanie tráviaceho systému a prispieva k pocitu sýtosti.

Cvikla obsahuje betaín, ktorý stimuluje odbúravanie tukov. Konzumácia šťavy z červenej repy, ako súčasť diéty, vám preto môže pomôcť dosiahnuť želané výsledky a zbaviť sa nechcených kilogramov. Avšak nezabúdajte na to, že kvôli kyseline šťavelovej by ste denne nemali vypiť viac ako 2,5 dcl čerstvej cviklovej šťavy.

Spoznajte účinky cvikly na vaše zdravie na vlastnej koži. Jedzte túto všestrannú zeleninu po celý rok a to buď surovú, alebo varenú, alebo si ju vyberte vo forme cviklovej šťavy.
-m-