Nedostatok vitamínu B12 spôsobuje zdravotné ťažkosti, napríklad pernicióznu anémiu!

Nedostatok vitamínu B12 spôsobuje zdravotné ťažkosti, napríklad pernicióznu anémiu!

Každá minca má dve strany. Platí to i pre vitamíny, minerály a stopové prvky. Väčšina z nich funguje tak, že telo trpí pri ich prebytku i nedostatku. Z tohto konštatovania sa do určitej miery vymyká vitamín B12. Je pravdou, že chýbajúci kobalamín v organizme spôsobuje rozličné zdravotné problémy, ale v opačnom prípade sa považuje za bezpečný a netoxický.
Vitamín B12, ktorý je vo vode rozpustným vitamínom, má v ľudskom organizme dôležité funkcie. Je nevyhnutný pre činnosť krvných buniek, metabolizmus bielkovín a zdravú nervovú sústavu. Patrí do kategórie vitamínov skupiny B, ktoré sú si pri vykonávaní funkcií v organizme nápomocné.

Kde sa vitamín B12 nachádza?
Vitamín B12 je bežne zastúpený v rybách, mäse, vajíčkach, celozrnných produktoch a mliečnych výrobkoch. U zdravých ľudí je nedostatok vitamínu takmer vylúčený, pretože pečeň si vytvára dostatočne veľké zásoby. V skutočnosti je jediným vitamínom skupiny B, ktorý si telo dokáže uložiť na horšie časy.
Problém s nedostatkom vitamínu B12 nastáva vtedy, keď organizmus nedokáže vitamín B12 absorbovať. V týchto prípadoch dochádza ku vzniku pernicióznej anémie. Na dostatočné dávky vitamínu v tele by si mali dať pozor aj vegetariáni a najmä vegani.

Kedy by ste mali prísun vitamínu B12 zvýšiť?
Azda najvážnejším dôsledkom nedostatku vitamínu B12 je perniciózna anémia, alebo neschopnosť organizmu absorbovať vitamín B12. K príznakom patria pocity slabosti, bledej pokožky, pokles hmotnosti, mravčenie v končatinách, náladovosť, pocity zmätenosti až strata pamäti. Liečba ochorenia prebieha pod dohľadom lekára.
Mnohí ľudia trpia vysokou hladinou aminokyseliny homocysteín, ktorú možno pokojne nazvať tichým zabijakom. Podľa viacerých výskumov sa podieľa na ischemickej chorobe srdca. Redukcia je možná prostredníctvom vitamínu B12, B9 a B6.

Jedným z najčastejšie sa vyskytujúcich príznakov nedostatku kobalamínu je únava. Vedci uskutočnili viaceré výskumy súvisiace s chronickým únavovým syndrómom, ktoré naznačujú, že vitamín B12 by mohol príznaky ochorenia znížiť.
Kobalamín je zaujímavým vitamínom pre vedecké štúdie. Rozsiahle bádateľské aktivity prinášajú naozaj zaujímavé výsledky. Vedci sa domnievajú, že kobalamín má schopnosť eliminovať riziko vzniku rakoviny prsníka. Údajne je účinný aj pri mužskej neplodnosti, lebo zlepšuje kvalitu spermií.

Odporúčané denné dávky sú nasledovné:
Deti od 14 rokov a dospelí – 2,4mg
Tehotné ženy – 2,6mg
Dojčiace matky – 2,8mg


MIMI
Foto: www.freedigitalphotos.net/nuchylee