Nechtík lekársky pomôže pri tráviacich i kožných problémoch

Nechtík lekársky pomôže pri tráviacich i kožných problémoch

Nechtík lekársky patrí medzi všestranné liečivé rastliny. Užíva sa vnútorne i perorálne. Prinesie úľavu pri tráviacich problémoch, ale aj pri kožných ťažkostiach, ako sú vyrážky, popáleniny či zle hojace sa rany.

Nechtík lekársky (Calendula officinalis) patrí medzi liečivé rastliny, ktoré by mali byť v každej domácej lekárničke. Dôvodom je jeho všestrannosť. Najčastejšie sa hovorí o jeho priaznivých účinkoch na tráviace a kožné problémy, avšak má aj schopnosť posilňovať imunitný systém a zlepšiť náladu.

Zaujímavosti o nechtíku lekárskom

Názov nechtíka lekárskeho je odvodený z latinského slova calendae, čo je spojené s tým, že kvitne počas dlhého obdobia počas roka. Existujú kúty sveta, kde žlté a oranžové hlavičky zbierajú každý mesiac. Officinalis znamená, že v minulosti sa nachádzal v liekopisoch ako liečivý druh.

Pestovanie nechtíka zo semien zvládne aj začiatočník, pretože je naozaj nenáročné. Semienka stačí zasadiť do zeme počas jari. Ak je jar chladná, dajte ich do kvetináča a potom presaďte do záhrady. Rastline sa darí na slnku, avšak zvládne aj polotieň.

To, že kvety nechtíka treba zbierať počas slnečného dňa, určite viete. Avšak treba tak robiť pravidelne, každých niekoľko dní. Podporíte tak tvorbu nových kvetov. V opačnom prípade rastlina kvitnúť prestane.


Zdroj: pixabay.com

Viete, na čo všetko sa dá nechtík lekársky použiť?

Nechtík lekársky má všestranné použitie. Oplatí sa ho mať v lekárničke z nasledujúcich dôvodov.

Je skvelý na hojenie rán

Nechtík lekársky urýchľuje hojenie rán, popáleniny i vyrážky, ako napríklad akné. Siahnite po ňom aj vtedy, keď vás poštípe komár, osa či včela, ľahko sa vám tvoria modriny alebo vás trápi opar. Nezabudnite, že pokožku upokojí a podporí obnovu kožných tkanív aj po spálení pokožky slnkom.

V tomto prípade ho využite vo forme obkladov, balzamov alebo doma pripravených mastí.

Podporí trávenie a nakopne imunitu

Trápi vás bolesť žalúdka, pálenie záhy, žalúdočné vredy či syndróm dráždivého čreva? Doprajte si šálku nechtíkového čaju, ktorá napomáha regenerácii stien tráviaceho traktu a prináša úľavu od bolesti. Zaujímavý je aj fakt, že priaznivý účinok nechtíka na zdravie čriev pozitívne vplýva aj na duševné zdravie, ako stavy úzkosti či depresie.

Nechtík lekársky je výborný aj na nakopnutie imunitného systému pri prechladnutí a chrípke. Disponuje totiž antimikrobiálnymi vlastnosťami, teda spomaľuje rast baktérií či vírusov.


Zdroj: pixabay.com

Je pokladom pre suchú pokožku

Okrem toho, že suchá pokožka je náchylnejšia na vznik vrások, je citlivá i na vplyvy vonkajšieho prostredia. Často je začervenaná, štípe a šúpe sa. Charakteristické je pre ňu aj pnutie.

Pomocníkom v tomto smere je nechtík lekársky, ktoré zmierňuje suchosť a svrbenie. Úľavu prinesie aj pri ekzéme, dermatitídach a lupinách. Za zmienku stojí aj to, že podporuje tvorbu kolagénu, čím zároveň eliminuje tvorbu vrások.

Ak máte suchú pokožku, produkty s obsahom nechtíka lekárskeho by nemali chýbať vo vašej kozmetickej výbave.

Je stvorený na čaj, tinktúry i masti

Najčastejšie sa nechtíkové kvety využívajú na prípravu čaju, tinktúry alebo masti.

  • Čaj pripravíte z polievkovej lyžice sušených kvetov, ktoré zalejete vriacou vodou a necháte lúhovať. Pije sa trikrát denne.
  • Tinktúra sa pripravuje z čerstvých kvetov v pomere 1:2, čiže na 1 diel nechtíkových kvetov sa použijú 2 diely domáceho. Dá sa vyrobiť aj zo sušených kvetov v pomere 1:6, čiže na jeden diel sušených kvetov použijete 6 dielov domáceho. Užíva sa v množstve 2 až 3 ml trikrát denne.
  • Nechtíkovú masť urobíte z 250 g bravčovej masti alebo prepusteného masla a 3 hrstí nakrájaných kvetov nechtíka. Ako postupovať? Po roztopení dajte nechtík do masti či masla, nechajte vzkypieť a odstavte. Po 24-hodinovom odpočinku masť zohrejte a preceďte cez sito. Dajte ju do sklenenej nádoby, uzatvorte a skladujte v chladničke.

-m-