Triphala je ajurvédska bylina. Na čo je dobrá?

Bylinné prípravky predstavujú jedny z najstarších foriem liekov v zdravotníctve a sú historicky považované za jeden z najsilnejších prostriedkov na udržanie ľudského zdravia.

Ajurvéda, znamenajúca poznanie života, alebo veda o dokonalom zdraví, predstavuje tradičný systém personalizovanej medicíny pochádzajúci z Indie, ktorý kladie dôraz na prevenciu chorôb a podporu zdravia. Súčasťou ajurvédy je aj triphala.

Čo je triphala?

Triphala (tri = tri a phala = ovocie) je dobre známy a uctievaný liečebný bylinný prípravok, pozostávajúci zo sušených plodov troch rastlinných druhov Emblica officinalis (Amalaki), Terminalia bellirica (Bibhitaki) a Terminalia chebula (Haritaki), ktoré pochádzajú z indického subkontinentu.

Jej použitie je datované už za čias staroveku. Podľa thajského zoznamu rastlinných liečiv z roku 2011 sa triphala vo forme prášku predpisovala ako liek proti kašľu. Ľudoví liečitelia opísali užívanie triphaly ako dôležitého zdravotného tonika na detoxikáciu, omladenie a vyváženie živlov tela (zem, voda, vietor a oheň). Predchádzajúce vedecké štúdie o triphale uvádzajú, že má antioxidačné, antidiabetické, antimikrobiálne, imunomodulačné a protirakovinové, protizápalové vlastnosti. Okrem toho znižuje hladiny cholesterolu a pôsobí aj v boji s nadváhou či obezitou.

Triphala obsahuje špecifický vitamínový komplex, makro a mikroprvkov, minerálov a esenciálnych aminokyselín. Pozitívny účinok týchto mimoriadne cenných zložiek spočíva práve v ich jednote. Vzájomne sa dopĺňajú a posilňujú svoje vlastnosti, vďaka čomu má tento bylinný prípravok veľmi silný terapeutický účinok. Pozrime sa spoločne na hlavné oblasti jej využitia.

Normalizuje tráviaci systém

Ajurvéda aj západná medicína sa zhodujú v tom, že zdravie a choroba začínajú v črevách. Triphala podporuje efektívne trávenie, vstrebávanie, vylučovanie a detoxikáciu.

Početné odkazy v uznávaných ajurvédskych lekárskych textoch objasňujú, že triphala je uctievaná ako viacúčelový terapeutický prípravok a možno aj historický všeliek.

Triphala je známa predovšetkým tým, že podporuje celý systém tráviacich procesov. Užíva sa pri ťažkom trávení, zápche, plynatosti, bolestiach žalúdka a poruchách trávenia. Využíva sa aj pri liečbe žalúdočných a dvanástnikových vredov, zápalov, hemoroidov a na celkovú liečbu gastrointestinálneho traktu.

Je mimoriadne účinným prostriedkom na čistenie hrubého a tenkého čreva, navyše podporuje vstrebávanie živín a  pomáha udržiavať zdravú hladinu cholesterolu v krvi. Jej veľkým pozitívom je, že je účinná pri zápche a tráviacich problémoch, pričom nenarúša črevnú mikroflóru.

Známe sú aj jej protirakovinové účinky a vlastnosti zmierňujúce vedľajšie účinky ožarovania a chemoterapie. Triphala je účinným pomocníkom aj pri regulácií telesnej hmotnosti v prípade nadváhy či obezity.

Čistí pľúca aj pokožku

Triphala je výborným pomocníkom pri ochoreniach dýchacích ciest, bronchitíde či astme. Je užitočná aj pri prechladnutí, sennej nádche a zápale dutín. Vďaka svojim zložkám priaznivo pôsobí aj na hrdlo a hlasivky, osvedčuje sa pri kašli aj pri bolestiach hrdla.

Jednou z prospešných vlastností triphaly je, že pomáha odstraňovať alergény z tela. Vďaka svojim čistiacim a detoxikačným vlastnostiam má omladzujúci a regeneračný účinok na tkanivá, skrášľuje, osviežuje a zvlhčuje pokožku.

Pri výraznom úbytku hmotnosti pomáha pokožke prirodzene sa zmenšovať. Konzumácia Triphaly stimuluje tiež rast vlasov, vyživuje vlasové folikuly, posilňuje vlasovú štruktúru a môže zabrániť predčasnému šediveniu a vypadávaniu vlasov.


Zdroj: freepik.com

Omladzuje a dodáva vitalitu


Triphala je vďaka svojim zložkám silným antioxidantom, protizápalovým a imunomodulačným prípravkom a pomáha prekonávať aj pocit únavy. Normalizuje a omladzuje telo, dodáva vitalitu a zvyšuje sexuálnu aktivitu. Má schopnosť regenerovať telo po ťažkej chorobe alebo nadmernom strese. Podporuje správnu cirkuláciu krvi, reguluje krvný tlak, zlepšuje pamäť a stimuluje činnosť mozgu.

Vzhľadom na jej všestranné využitie a vlastnosti triphalu užívajú nielen chorí či starší ľudia, ale aj čoraz viac mladých. V ajurvédskej lekárskej literatúre je neoficiálne popísané nespočetné množstvo jej ďalších využití.
-m-