Krása a zdravie ukryté v čiernom čaji

Krása a zdravie ukryté v čiernom čaji

Čierny čaj sa vyznačuje nezvyčajnou chuťou a arómou, ktorá nevyhovuje každému. Napriek tomu má vo svete milióny fanúšikov. Pre mnohých je akousi klasikou vo svete čajov.

Pije sa osladený cukrom, medom alebo dochutený plátkom citróna. Angličania nedajú dopustiť na čierny čaj s mliekom. V Čile je neodmysliteľnou súčasťou večere a Čiľania ho pijú bohato osladený. Zaujímavosťou je, že pochádza z rovnakej rastliny ako zelený a biely čaj. Najväčšími producentmi čierneho čaju na svete sú tri krajiny - Srí Lanka (Cejlón), India a samozrejme Čína.

Zdroj: pixabay

Ako pripraviť chutný nápoj z čierneho čaju?

Čierny čaj je charakteristický výraznejšou chuťou ako zelený a biely čaj. Ak chcete získať čaj s jemne aromatickou chuťou, mierne tmavý s povzbudzujúcim účinkom kofeínu, vrecúško lúhujte maximálne 3 minúty. Tajomstvo čierneho čaju spočíva v tom, že čím dlhšie čaj lúhujete, tým je tmavší a horkejší. Nie je však silnejší, ako sa mnohí nesprávne domnievajú. Dobou vylúhovania dochádza k zmene jeho účinkov na organizmus, nie jeho chuťovej intenzity.

Theanín spomaľuje stimulačné účinky kofeínu

Čierny čaj sa vyznačuje množstvom pozitívnych účinkov na ľudský organizmus. Okrem viacerých vitamínov, minerálov a stopových prvkov obsahuje kofeín a theanín. Účinky týchto dvoch látok sa vzájomne ovplyvňujú. Vďaka theanínu vydrží povzbudzujúci účinok kofeínu oveľa dlhší čas. Táto schopnosť theanínu je ovplyvnená dobou lúhovania a v neposlednom rade druhom čierneho čaju.

Čaj s dobou lúhovania do 3 minút disponuje pomerne silnými povzbudzujúcimi účinkami kofeínu. Ak je čas lúhovania dlhší, silnejším v čaji sa stáva theanín, ktorý je známy svojimi upokojujúcimi účinkami.

Zdravotné prínosy čierneho čaju

  • Čierny čaj je vďačným predmetom vedeckého skúmania. Vedci prišli so zaujímavými zisteniami v oblasti pozitívneho pôsobenia na ľudské zdravie.
  • Antibakteriálne účinky čierneho čaju v spojení s tanínom sú schopné zastaviť hnačku. Pri hnačke pite odvar z čierneho čaju, ktorý dosiahnete dlhšou dobou lúhovania. Odporúča sa aj ako upokojujúci prostriedok pre tráviacu sústavu po zvracaní.
  • Je vaším dennodenným spoločníkom stres? Skúste ho eliminovať pravidelným pitím čierneho čaju. Podľa dostupných informácií majú zložky v čiernom čaji schopnosť znižovať hladinu stresového hormónu, kortizolu. Pozitívnymi účinkami na nervovú sústavu disponuje i vitamín B1.
  • Mnohé výskumy naznačujú, že čierny čaj je vhodný pre diabetikov. Zároveň sa podieľa na znížení cholesterolu a pozitívne ovplyvňuje srdce človeka.

Náš tip
Z času na čas nahraďte šálku kávy čiernym čajom. Okrem dlhšieho povzbudzujúceho účinku na organizmus obsahuje cenné látky a upokojuje žalúdok. Skúste z pitia čaju urobiť drobný rituál, pri ktorom si oddýchnete a načerpáte nové sily.
 

(-de-)