Granátové jablká – čo o nich možno neviete?

Granátové jablká – čo o nich možno neviete?

 Granátovým jablkám sa najlepšie darí v horúcom podnebí. Stromy milujú slnečné a teplé počasie Indie, Afriky a niektorých oblastí Ameriky. Granátové jablká sú cenené pre obsah živín, ktorými sú nespochybniteľne ANTIOXIDANTY. Jabĺčka sú veľmi chutné. Svojou chuťou pripomínajú citrusové plody. Granátové jablko odporúčame zaradiť do jedálneho lístka! Okrem toho sú stromy skvelou dekoráciou záhrad a dvorov.

Vzhľad granátových jabĺčok je nezameniteľný. Plody sú guľatého tvaru. Vo vnútri sú ukryté desiatky drobných semienok rubínovo-červenej farby. Dužina je veľmi šťavnatá, preto sú granátové jablká vhodnou surovinou pre prípravu džúsov a štiav.

Sortiment vyrobený z granátového jablka je naozaj široký!

V našich oblastiach sa asi najčastejšie stretávame s džúsmi vyrobenými z chutných granátových jabĺčok. Bežne sú v ponuke obchodných reťazcov aj ďalšie produkty. Na pultoch obchodov nájdete želatíny z granátového jablka, čaje, oleje alebo vína. Obľúbené sú doplnky výživy, ktoré ponúkajú špecializované predajne a lekárne.

Dajú sa u nás pestovať granátové jablká?

Bohužiaľ, v našom pásme sa granátovým jablkám nedarí. Stromy vyžadujú teplú stredomorskú klímu. Sú to však na priestor skromné stromy a hodia sa do malých záhrad. Dorastajú do výšky štyroch až piatich metrov. Vetvičky by mali rásť do oblúka a smerovať nadol. Stromy sú náchylné na škodcov a ovocné mušky, preto treba stromy dôkladne ošetrovať. Strom by mal produkovať ovocie už v druhom roku. Plody dozrievajú od začiatku augusta až do konca septembra.

Ako zistiť, či je granátové jablko zrelé?

Je to veľmi jednoduché. Zrelé ovocie spĺňa dve podmienky. Je šťavnaté a vo vnútri sa nachádzajú farebné semiačka.

Ako je to s výživovou hodnotou?

Väčšina z nás konzumuje dužinu z granátového jablka alebo si pripraví šťavu. Mali by ste však vedieť, že prevažná časť vlákniny a antioxidantov sa nachádza v semenách. Nebojte sa konzumovať semienka a tak využiť všetky výhody tohto zaujímavého ovocného plodu. Stačí, keď semienka požujete a vypľujete.
Granátové jablko obsahuje väčšie množstvo antioxidantov ako zelený čaj alebo brusnice.

Zdravotné výhody pravidelnej konzumácie granátových jabĺčok

Zbystriť pozornosť by mali všetci tí, ktorým robí problémy srdiečko. Pravidelná konzumácia granátových jabĺk má zásluhu na zlepšení prietoku krvi. Tým pádom slúži ako prevencia infarktu, mozgovej mŕtvice a trombózy. Má zásluhu na zdravých hodnotách krvného tlaku. Pomáha pri znižovaní hladiny cholesterolu v krvi. U mužov je vhodnou prevenciou rakoviny prostaty. Všeobecne eliminuje riziko vzniku rakoviny kože a prsníka. Preukázané sú pozitívne účinky pri znižovaní stresu.

Je vhodným prostriedkom detoxikácie a znižovania hmotnosti. Ak sa snažíte schudnúť, zaraďte do potravinového balíčka aj granátové jablká.
 
Chcete prekypovať zdravím a vitalitou? Skúste nasledovný tip!

Veľmi vhodným variantom je konzumovať ráno pomarančový džús a šťavu z granátových jabĺk. Skúste tento rituál dodržiavať, vaše zdravie sa vám poďakuje.
 
(-de-)