Kimči spestrí zimný jedálny lístok

Domovom kimči je Kórea. V týchto končinách patrí k tradičným prílohám k hlavnému jedlu. Ide o fermentovanú zeleninu, ktorá s použitím tých správnych korenín vynikajúco chutí a je pokladom pre črevný mikrobióm.

Kimči predstavuje skvelý spôsob, ako spestriť jedálniček aj počas zimných dní, keď je čerstvej zeleniny z lokálnych zdrojov pomenej. Navyše obsahuje probiotiká, teda prospešné črevné baktérie, zohrávajúce dôležité úlohy nielen v zdraví čriev, ale aj vo fungovaní imunitného systému i celého ľudského organizmu.

Kimči sa právom označuje za superpotravinu. Fermentovanú zeleninu zoženiete aj u nás v obchodoch so zdravou výživou. Existujú desiatky rôznych receptov na prípravu kimči. Zvyčajne sa používa čínska kapusta, reďkovka, cibuľa a uhorka. Samozrejme, môžu byť fermentované aj iné kombinácie zeleniny, vrátane zeleru, mrkvy, baklažánu, špenátu či cvikly. Na dochutenie sa používa pasta z červených čili papričiek, ale aj cesnak, zázvor či mletá červená paprika.

Zdravotné benefity kimči

Kimči je nabité probiotikami. Jednou z ich úloh je zlepšovať trávenie. Ak teda máte dlhodobé problémy so zápchou alebo hnačkou, je dobré zaradiť túto superpotravinu do jedálneho lístka. Takisto dnes je už všeobecne známe, že 70 – 80 percent imunity je v črevách a pre zdravie čriev sú probiotká kľúčové. Tým pádom imunitný systém dokáže účinne bojovať s baktériami, vírusmi i vážnejšími ochoreniami, ako napríklad ekzémom, vaginálnymi infekciami, syndrómom dráždivého čreva a podobne.

Keďže kimči obsahuje viacero druhov zeleniny, je nabité vlákninou. Vláknina prospieva tráveniu a má výbornú schopnosť zasýtiť. To je na nezaplatenie, napríklad pri chudnutí, pretože zvyšuje pocit sýtosti a, naopak, znižuje chuť do jedla. Dokonca pravidelná konzumácia fermentovaných  potravín môže znížiť závislosť na cukre, pretože to, čo jete, ovplyvňuje črevný mikrobióm. Zmení sa vám osídlenie čreva a tým pádom nebudete mať chuť na nezdravé rafinované potraviny.

V závislosti od konkrétnej receptúry môže byť kimči aj zdrojom antioxidantov, vitamínov a minerálov. Zelenina i použité koreniny, ako zázvor či cesnak, sú nabité antioxidantmi, chrániacimi bunky pred škodlivým oxidačným stresom.

Nezabúdajte ani na ostatné fermentované potraviny

Ak chcete mať pevné zdravie, dostatok energie i pozitívnu myseľ, snažte sa o zdravý, pestrý a vyvážený jedálniček. Týždenne si doprajte aspoň 30 druhov rastlinnej vlákniny a neopomínajte fermentované potraviny. Okrem kimči si dožičte kyslú kapustu, kvasené uhorky, kefír, kombuču, natto, miso, tempeh, nepasterizovanú bryndzu či fermentované jogurty.

Mirka