Fenikel obyčajný. Tipy, ako ho využiť nielen v kuchyni

Fenikel obyčajný. Tipy, ako ho využiť nielen v kuchyni

Pôsobivé žlté kvety, prenikavá vôňa a príjemne sladká chuť. Fenikel obyčajný patrí k dvojročným rastlinám, ktoré kvitnú predovšetkým v letných mesiacoch. Plody sú bohaté na éterické oleje, vzhľadom na to sa zvyknú používať najmä v kulinárskom umení, na dochutenia jedál. Svoj význam však majú aj v ľudovom liečiteľstve. Čaj z feniklu pomáha zmierniť tráviace ťažkosti a zahlienenie organizmu.

Ako si v záhrade vypestovať fenikel?

Fenikel obyčajný sa spravidla vysádza v júli. Pre svoj rast potrebuje teplé slnečné miesto s jemnou pôdou a dostatočnú vlahu. Vykopáva sa v jesenných mesiacoch, celý aj s hľuzou, ešte pred príchodom prvých mrazov. Keďže ide o dvojročnú rastlinu, hľuzy je potrebné po zime opäť zasadiť a postupne v priebehu leta zbierať semená, ktoré majú viacero využití.

Účinky

Vďaka pomerne vysokému obsahu vlákniny, silice a éterických olejov je fenikel výborným  pomocníkom pri zápche či nadúvaní. Svojim dezinfekčným účinkom uľavuje od príznakov prechladnutia, podporuje vykašliavanie a zmierňuje bolesť hrdla. Taktiež má veľký význam pre dojčiace mamičky, keďže podporuje tvorbu materského mlieka a posilňuje imunitný systém.

Kde všade nájde svoje využitie?

Fenikel je výnimočný tým, že sa dá využiť naozaj celý, teda všetky jeho časti. Od maličkých semien až po buľvu, ktorú si môžete pridať do polievky, prípadne ju upiecť v rúre spolu s inou zeleninou. Do prívarkov alebo sviežich letných šalátov sa výborne hodí vňať, ktorá sa vizuálne podobá kôpru. Najmenšie časti, semená sú ideálne na dochutenie rýb alebo mäsa. V sušenom stave sa zas používajú na prípravu feniklového čaju, ktorý sa odporúča piť malým deťom so zastavenými vetrami. Fenikel je však vhodný aj na vonkajšie použitie. Kloktanie a vyplachovanie ústnej dutiny silným nálevom uľaví od bolesti hrdla a zmierni zápal ďasien.

Aj napriek tomu, že fenikel má množstvo zdravotných benefitov s jeho konzumáciou to netreba preháňať. Obzvlášť počas prvých troch mesiacov tehotenstva, keďže negatívne ovplyvňuje činnosť ženského pohlavného hormónu progesterónu.