Dostatočný a prirodzený príjem minerálov je v horúcom počasí pre naše zdravie kľúčový

Pri vysokých vonkajších teplotách sa s potom z nášho tela odplavujú nielen tekutiny, ale spolu s nimi aj minerálne látky, ktoré telu potom chýbajú pre jeho správne fungovanie. Medzi najvýznamnejšie minerály, ktorých príjem treba v lete sledovať ešte starostlivejšie, je vápnik. Táto hviezda medzi minerálmi totiž okrem hustoty kostí vplýva aj na činnosť svalov, vrátane srdca, zrážanlivosť krvi, či obnovu vnútorných orgánov.

Ionizovanú, voľnú formu vápnika telo ľahšie prijíma

Počas horúcich letných dní je kľúčové zvýšiť príjem tekutín a zaradiť medzi ne aj vápnikové minerálne vody. Práve ionizovaná, voľná forma vápnika v minerálnej vode je pre jeho vstrebávanie optimálna. Navyše konzumácia minerálnej vody väčšinou nie je nárazová, takže dochádza k postupnému a prirodzenému príjmu vápnika, ktorý je pre organizmus vhodnejší. Takto pomáha udržiavať potrebnú hladinu vápnika v krvi a fyziologické hospodárenie s vápnikom. Toto je dobrý predpoklad pre využitie jeho zdravotných účinkov: udržiavanie kostného zdravia, prevencia kardiovaskulárnych ochorení, prevencia močových kameňov, či optimalizácia procesu trávenia.*
 
Minerálne vody s obsahom vápnika okolo 300 mg sú jeho vynikajúcim prirodzeným zdrojom. Keď sa osviežime vápnikovou minerálnou vodou, ľahko dokážeme regulovať jeho príjem a nezaťažíme svoj organizmus príjmom ďalších látok, ktoré zamedzujú vstrebávaniu vápnika. Medzi ne patria napr. živočíšne bielkoviny alebo tuky, či látky (napr. šťavelany a a fytáty), ktoré sa zase nachádzajú v niektorých rastlinných zdrojoch bohatých na vápnik. Naopak, vstrebávanie vápnika z minerálnych vôd podporuje dostatočný obsah horčíka a hydrogénuhličitany, ktoré vody obsahujú.

Minerálne vody sú vynikajúcim zdrojom vápnika pre ľudí, ktorí majú jeho vyššiu potrebu, ako sú deti, adolescenti, gravidné ženy a seniori. Pre športovca po väčšom fyzickom výkone sú priam ideálnym zdrojom vápnika, nakoľko riešia dva problémy naraz: straty minerálov aj tekutín počas výkonu.

 

Produktový tip
Prírodná minerálna voda Kláštorná Kalcia patrí medzi slovenské minerálky bohaté na prirodzene zvýšený obsah vápnika. Môže za to vápencové podložie Kláštora pod Znievom, kde sa rodí v hĺbke 231 metrov. S celkovou mineralizáciou 1 769 mg/l a obsahom vápnika 274 mg/l Kláštorná Kalcia doplní chýbajúci vápnik pri zvýšenej telesnej či psychickej námahe. K vstrebávaniu vápnika prispeje aj dostatočné množstvo horčíka v pomere 4:1 v prospech vápnika, vďaka čomu vie naše telo obe látky efektívne využiť. 

*Informácie o vápniku boli spracované a overené MUDr. Alexandrou Frolkovičovou, všeobecnou lekárkou, súkromné dietologické poradenstvo, KeepWell, s.r.o.

 
.