Čakanka a jej výhody

Poznáte čakanku? Možno o tom ani neviete a stretávate sa s ňou každý deň, pretože sa čoraz častejšie objavuje na pultoch obchodov medzi zeleninou.

Čakanka je jednou z najstarších zelenín, napriek tomu bola na dlhú dobu odsunutá do úzadia. Keďže však spĺňa dnešné moderné výživové požiadavky a je dostupná aj v zime, vrátila sa do povedomia verejnosti a na pulty predajní.

Čakanka nie je nič iné ako kultivovaná verzia čakanky poľnej, patriacej do čeľade astrovité. Z tej sa dajú využiť listy, z ktorých je napríklad výborný šalát. Pestuje sa však aj ako krmivo. Nasekané a opražené korene sa používajú ako náhrada kávy. Jej pestovanie sa rozmohlo najmä počas napoleonskej kontinentálnej blokády, keďže v tom čase nebolo možné dopravovať kávové zrná do Európy.

Hoci je čakanka poľná mnohými vnímaná ako burina, stále je používaná aj ako liečivá rastlina. Vyskytuje sa na poliach pri ceste, ale aj v záhradách. Navyše, jej okrúhle modré kvety ju od polovice leta robia naozaj príťažlivou. A v neposlednom rade jej môžeme poďakovať za čakanku, ktorú používame v kuchyni. Dnes si už môžeme vybrať z viacerých odrôd, ktorých tvar niekedy pripomína zapálenú sviečku, inokedy červenú guľu či farebný tanier.


Zdroj: pixabay.com

Čakanka ako liečivá rastlina

Čakanka poľná bola Grékmi a Rimanmi využívaná  už v staroveku, keďže ako liečivá rastlina má mnohostranné využitie. Odvar z jej koreňa čistí pečeň, obličky, slezinu, pôsobí močopudne a zároveň zvyšuje chuť do jedla.

Zvonka možno listy čakanky použiť aj ako obklady na zmiernenie zápalov kože a opuchov. Ako mierne diuretikum vyháňa z tela nielen prebytočné tekutiny, ale aj jedy uložené v pečeni a obličkách, preto sa môže použiť na podpornú liečbu reumatizmu a dny.

Zmierňuje hladinu LDL-cholesterolu, čím pomáha predchádzať a odstraňovať vysoký krvný tlak a aterosklerózu. Celkovo možno povedať, že čakanka podporuje zdravie srdcovo-cievneho systému, teda znižuje výskyt infarktu či mozgovej príhody.

Dôvody, pre ktoré sa oplatí konzumovať čakanku

Čakanka je zároveň aj veľmi cenná zelenina. Napomáha tráveniu, obsahuje veľa minerálnych solí a fosfor. Poskytuje tiež inulín, prebiotickú vlákninu, ktorá vyrovnáva črevnú mikroflóru, znižuje vstrebávanie cukrov a zabraňuje glykemickým výkyvom, zodpovedným za záchvaty hladu.

Čakanka reguluje činnosť obličiek, stimuluje vyprázdňovanie, napomáha vylučovaniu žlče a posilňuje celý imunitný systém. Pomáha pôsobiť aj proti známkam starnutia. Poskytuje množstvo antioxidantov, ktoré blokujú voľné radikály a spomaľujú procesy starnutia buniek a tkanív.

Je obzvlášť bohatá na retinol, látku, ktorá vyživuje pokožku zvnútra. Má vysoký obsah karoténu a je bohatá aj na jód. Poskytuje tiež vitamín C, ktorý podporuje tvorbu kolagénu, proteínu prítomného v koži, vlasoch, svaloch a krvných cievach.

Čakanka má tiež ochranné vlastnosti, pretože poskytuje fytosteroly, podporujúce "dobrý" cholesterol. Je tiež bohatá na vápnik a vitamín K, skvelých spojencov našich kostí.

Jej najväčšia hodnota spočíva v tom,  že je dostupná v čase, keď je iná čerstvá zelenina najmenej dostupná.

Ako konzumovať čakanku

V mnohých krajinách sa čakanka pestuje vo veľkom. No táto pochúťka s charakteristickou, mierne horkastou chuťou, u nás zatiaľ nie je príliš známa. Ak sú surové listy horké, namočte ich na niekoľko hodín do slaného octového nálevu a hneď budú oveľa chutnejšie.

Z ružičiek čakanky sa dá pripraviť lahodná krémová polievka, dajú sa opiecť na masle alebo troche oleja. Takto môže byť výbornou a zdravou prílohou napríklad k mäsu. Dá sa jesť aj ako šalát, keďže je výborným zdrojom vitamínov, hlavne na jeseň a v zime.

Zdroj: pixabay.com

Koreň niektorých odrôd sa praží a je z neho chutná náhrada kávy. Tá má charakteristickú karamelovú chuť a je bez kofeínu, preto ju môžu konzumovať aj tí, ktorí sú na kofeín citliví, teda hlavne kardiaci a deti. Keďže koreň obsahuje veľa inulínu, práškový extrakt sa využíva aj ako sladidlo.
-m-