Bazalka – vonia, chutí aj prospieva

Bazalka – vonia, chutí aj prospieva

Máte problémy s nadúvaním a zlým trávením? Je načase, aby ste siahli po zelenom liečive, ktoré môžete pestovať nielen v záhrade, ale i doma v kvetináči. Ak ste prázdne miesto na okennej parapete stále nezaplnili, možno vás presvedčia upokojujúce účinky bazalky. Čoraz viac je bazalka spomínaná v súvislosti s elimináciou kŕčov.

Ako pestovať bazalku?

Bazalka patrí k rastlinkám, ktoré milujú slnko a teplo. Semienka sa neprikrývajú hlinou, pretože k tomu, aby vyklíčili, potrebujú svetlo. Bazalku treba raz do mesiaca prihnojiť tekutým hnojivom. Mnohí pestovatelia, amatéri, si kladú otázku, kedy je najlepšie bazalku zberať. Rada odborníkov je jednoznačná. Bazalka sa zberá vždy ráno, ideálne za slnečného počasia v období tesne pred kvitnutím. Za týchto podmienok je vôňa bazalky dokonale intenzívna. Následne ju možno sušiť alebo dať zamraziť.
 
Ak ste sa rozhodli pestovať bazalku na záhrade, rastliny z črepníka presádzame do vonkajšieho prostredia až vtedy, keď vonku nehrozia mrazy. Bazalku nikdy nevysádzame na rovnaké miesto, pretože existuje zvýšené riziko napadnutia rastliny hubami.

Bazalka nie je len korenina, ale i liečivá rastlina

O dochucovacej schopnosti bazalky niet pochýb. Je súčasťou svetových kuchýň a neustále žne úspech. Hodí sa k paradajkám, syrom i ako prísada varených jedál. Vo väčšine prípadov však zabúdame na schopnosť bazalky pomáhať pri rozličných zdravotných problémoch.
 
Pri ťažkostiach s trávením siahnite po šálke čaju pripraveného z lístkov čerstvej bazalky. Platí to i pre stavy nervozity, nepokoja, bolestiach hlavy a migréne. Menej známa je bazalka ako prostriedok, ktorý pomáha ženám v klimaktériu. Bazalka je nápomocná i pri nepravidelnej menštruácii.
 
Drvené lístky bazalky pôsobia ako prvá pomoc pri uštipnutí hmyzom. Ak nemáte poruke čerstvú bazalku, zadovážte si do domácej lekárničky esenciálny olej z bazalky. Jeho liečivú silu využijete i pri drobných rankách. Aróma bazalky z vonnej lampy je účinná pri nespavosti i migréne.
 
(-de-)