6 tipov na jarný detox

Aj vy chcete mať v lete krásne telo do plaviek? Už teraz je ten najvyšší čas začať! Prinášame Vám skvelé tipy ako naštartovať metabolizmus detoxom, a odštartovať tak Vaše zdravé stravovanie. 
 

1. Hrubé črevo

Ak sa chcete vo zvýšenej miere zbavovať rizikových látok, mali by ste začať kontrolou a podporou funkcie hrubého čreva. Kdekoľvek inde totiž začnete uvoľňovať toxíny, je na hrubom čreve, aby bolo schopné ich vylúčiť z tela. Ideálne je pridať do stravy viac vlákniny a zvýšiť príjem vody v rámci pitného režimu.

2. Smoothie alebo šťava?

Obe formy spracovania ovocia a zeleniny majú svoje výhody. Smoothie, zvlášť vo svojej zelenej podobe, dodá organizmu viac vlákniny a je tak vhodné v štartovej fáze, keď pripravujeme tráviaci trakt na vylučovanie toxínov.


3. Vitamín C

 V zime sme ho užívali na podporu imunity. Vitamín C je však v dnešnej dobe vhodné užívať v priebehu celého roka. Tento základný vitamín totiž oživuje všetky pochody v tele, podporuje produkciu tráviacich enzýmov, hormónov a hlavne je to veľmi kvalitné detoxikačné činidlo. A samozrejme, čerstvé ovocie a zelenina, ktoré ho obsahujú, ako kiwi, citrusy, papriky a ďalšie, sú nutnosťou.


4. Pečeň

V okamihu, kedy sme naštartovali trávenie, môžeme pripraviť k akcii najväčší detoxikačný orgán ľudského tela. Na pečeň platí ARTIČOK! Artičokové kúry sú vaším silným ochrancom. K nim môžete pridávať aj prepláchnuté konzervované artičoky, aj keď sú chudobnejšie na vitamíny. Vysokú koncentráciu aktívnych látok z artičokov nájdete v ampulkách LEVANAT či koncentráte CINARKI, ktoré môžete zakúpiť vo všetkých poradniach NATURHOUSE.


5. Šaláty

Jar pokročila, teploty sa zdvihli, a to je najlepší čas na opätovné nasadenie čerstvých zeleninových šalátov. Výhodou šalátov je, že z nich môžete urobiť celý pokrm alebo ich vždy pridávajte k varenému jedlu. Slabé trávenie podporí pridanie limetkovej či citrónovej šťavy do zálievky alebo nepasterizovaného jablčného octu. Do šalátov patrí kvalitný olej. Ten olivový napríklad chráni ženy pred osteoporózou i demenciou. Tekvicový olej obsahuje veľa zinku a avokádo je napríklad ďalším zdrojom mononenasýtených tukov dôležitých pre oslabené srdce. Olej z čiernych ríbezlí pôsobí proti zadržiavaniu vody a zlepšeniu metabolizmu.


6. Jarná klasika: žihľava, sedmokrásky, zádušník a púpava

 Zimné čaj zo zázvoru na čas vymeňte za žihľavové nálevy. Rozkvitnutý trávnik v podobe púpavových pukov a sedmokrások pridávajte do šalátov. Púpavové listy sú pre Francúzov bežnou šalátovou zeleninou. Inšpirujme sa. Zádušník je plaziaca sa bylinka, ktorá sa nenápadne vinie cez váš trávnik či vykukuje z jeho okrajov a spoznáte ho podľa drobných fialkových kvetov. Pridávajte ho do jarných polievok či šalátov. Má nezameniteľnú aromatickú chuť a z vašich jarných kuchárskych výtvorov vytvorí gurmánsky zážitok.


Autor:
Mgr. Zuzana Bohátová, hlavná výživová poradkyňa NATURHOUSE pre SR