Na jar stavme na zelenú: brokolica, špenát a fenikel

Rada ľudí sa práve na jar cíti unavená, bez nálady a trpia jarnou únavou. Je to spôsobené tým, že po zime je ľudské telo značne vyčerpané, chýbajú nám vitamíny, minerálne látky a pocit únavy podporujú aj zlé stravovacie návyky, nedostatočný pitný režim, maškrtenie sladkých alebo solených pochutín a nedostatok pohybu. Preto je jar ideálnym obdobím pre jarnú očistu organizmu, zbavenie tela toxínov a doplnenie vitamínov.

  • Brokolica

 

je bohatá na vlákninu a karotenoidy. Brokolica a hlúbová zelenina vôbec podporujú tvorbu kostí. Hľadali by ste napríklad vápnik práve tu? Len jediná šálka surovej brokolice obsahuje 41 mg vápnika a 79 mg vitamínu C, ktorý zvyšuje jeho vstrebávanie. Pre tvorbu kostí je dôležitý aj obsah vitamínu K. Flavonoidy, kyselina listová a draslík tiež chránia pred srdcovými chorobami. Podstatný je aj podiel horčíka, minerálnej látky nevyhnutnej pre činnosť svalov, srdca, prenosu nervových vzruchov a tvorbu hormónov. Brokolica je aj zdrojom chrómu a koenzýmu Q10. Koenzým Q10 hľadáme skôr v živočíšnych potravinách. Ale je to práve brokolica a tiež špenát, ktoré sú jednými z mála druhov zeleniny, kde je podstatne zastúpený.

  • Špenát

sa stal populárnym vďaka Pepkovi námorníkovi. Aj keď sa vedci zmýlili s nastavením desatinnej čiarky pri stanovení obsahu železa v tejto zelenine, je úplne evidentné, že špenát patrí medzi prírodnú stravu s najvyšším množstvom živín a ochranných látok, a preto sa nezdráhajte s ním trochu experimentovať a vyskúšajte aj jeho úpravu v surovom stave. Týmto uchováme neporušené väzby kyseliny šťaveľovej v organickej podobe, ktorú organizmus využíva k podpore črevnej perialistiky. Jeho konzumácia znižuje riziko ochorenia srdca a ciev, zahŕňajúcu mozgovú mŕtvicu a ischemickú chorobu srdca. Pôsobí proti mnohým druhom rakoviny, chráni proti vekom podmienenej makulárnej degenerácii a katarakty. Obsahuje nadpriemerné množstvo vitamínu A, vitamínov skupiny B, vitamínu C a tiež draslíka, medi, železa, horčíka, mangánu a vlákniny.

  • Fenikel

U nás sme donedávna vlastne poznali fenikel len v podobe semienok, z ktorých nám v detstve často pripravovali tráviaci čaj. Dnes sa ale nemusíme zďaleka obmedzovať na semienka. Naše obchody po celú zimu, aj v predjarí, ponúkajú feniklové buľvy, ktoré sú skvelé do čerstvých šalátov, ale aj do zeleninových štiav, polievok alebo zapečených či dusených pokrmov. Fenikel je dôležitým zdrojom vlákniny, kyseliny listovej a draslíka. Vysoký podiel vlákniny pomáha riešiť problémy tráviaceho traktu, viaže toxíny a tukové látky v črevách, znižuje hladinu cholesterolu a krvných tukov. Vysoký obsah draslíka podporuje hospodárenie s vodou a funkciu buniek, vitamín C podporuje imunitný systém a mentálnu sviežosť. Obsahuje 12 dôležitých stopových prvkov a 14 aminokyselín v ideálnom zložení. Kyselina listová je účinným prostriedkom na posilnenie nervov a podporu dobrej nálady.

 


Autor:
Mgr. Zuzana Bohátová, hlavná výživová poradkyňa NATURHOUSE pre SR