Za hodinu tréningu telo stratí až 400 mg vápnika, nahraďte ho vhodnou formou

Za hodinu tréningu telo stratí až 400 mg vápnika, nahraďte ho vhodnou formou

 Naše telo potrebuje pre správne fungovanie približne 20 rôznych minerálov. Počas fyzického výkonu, kedy sa jednotlivé procesy v tele zrýchľujú a minerály sa rýchlejšie vstrebávajú a vylučujú z tela prostredníctvom potu a následne aj moču, sa ich potreba ešte zvyšuje. Preto by športovci, ale aj inak fyzicky aktívni ľudia, mali dbať na dostatočný príjem minerálov vo svojej bežnej strave a pitnom režime a nezabudnúť naň ani počas fyzického výkonu.

Pre činnosť svalov a ich výkon počas pohybu je veľmi dôležitý vápnik. Vďaka fyzickej námahe ho svaly spotrebúvajú vo zvýšenej miere a ak nechceme, aby si ho „vytiahli“ z kostí, je potrebné vápnik priebežne dopĺňať, ideálne v jeho prirodzenej forme. Minerálne vody bohaté na vápnik, akou je aj Kláštorná Kalcia, dokážu okrem vápnika v dobre využiteľnej forme telu nahradiť aj stratené tekutiny.

Hodina tréningu = strata 3-4 l tekutín a 400 mg vápnika

Straty tekutín a vápnika sú pri aktívnom pohybe vysoké - počas jedného tréningu telo stratí 3-4 l tekutín a až 400 mg vápnika. A to je pri odporúčanej dennej dávke vápnika 1000 – 1300 mg podľa pohlavia a veku značná časť. Problém nastane, ak stratený vápnik športovec nenahradí a dovolí ho svojmu telo čerpať z kostí. V štúdii, kde sledovali viaceré ukazovatele odbúravania vápnika z kostí pri triatlone zistili, že popíjanie 1-2 litrov minerálnej vody s vyšším obsahom vápnika je zvlášť vhodné pred aj počas náročnejšieho tréningu. Prijatý vápnik obmedzí jeho odbúravanie z kostí a minerálna voda nahrádza stratené tekutiny aj ďalšie minerály. Navyše, hydrogénuhličitany, ktoré sú v minerálnej vode prítomné, podporujú udržanie vápnika v organizme.

Minerály by mali byť základom stravy pred aj počas výkonu

Ultrabežec Martin Urbaník, ktorý stojí aj za Štefánik trailom, 144 km behom po Štefánikovej magistrále na hrebeni Malých Karpát, potvrdzuje, že pri aktívnom živote je potrebné robiť si zásoby minerálov v tele priebežne. „Straty minerálov potením pri pretekoch sú vždy vyššie ako príjmy z potravín, či nápojov, ktoré skonzumujem na trase. Preto sa snažím telo týmito látkami zásobovať pred pretekmi a samozrejme, musím ich zvýšený príjem zabezpečiť aj priamo počas pretekov. V 30-hodinovom behu je vždy výzvou správne trávenie, preto dôležité minerály potrebujem prijímať v maximálne ľahko stráviteľnej forme. Pred pretekmi pijem minerálky bohaté na vápnik, horčík, ale aj na sodík a draslík. Na trase pijem vždy sýtenú minerálku, alebo stolovú vodu a iontové nápoje. Sýtenú minerálku kvôli tomu, lebo energiu počas pretekov dopĺňam aj normálnou pevnou stravou a bublinky mi pomáhajú v ťažkých chvíľach, keď pred prudkým stúpaním do kopca potrebujem uľaviť zaťaženému žalúdku,“ vysvetľuje M. Urbaník dôvody konzumácie sýtenej vody počas športu. V neskoršej fáze sa však dostavuje taká vysoká miera únavy, že siahne aj po nápojoch obsahujúcich kofeín, prípadne teín.

Pozor na vápnik pri redukčných diétach a športovom výkone

Špeciálny pozor na príjem vápnika by si mali dať ľudia, ktorí zvýšenú fyzickú aktivitu spojili aj s redukčnou diétou. Ak človek obmedzí niektoré potravinové zdroje vápnika, ako sú napríklad mlieko a mliečne výrobky, mal by ich nahradiť inými, nízkoenergetickými zdrojmi. Takými sú napríklad rôzne druhy listovej zeleniny, strukoviny, výrobky zo sóje a už spomínané minerálne vody so  zvýšeným obsahom vápnika.

Napite sa vápnika

Prirodzene zvýšený obsah vápnika má aj prírodná minerálna voda Kláštorná Kalcia. V litri Kláštornej Kalcia sa nachádza 287 mg vápnika a takisto aj 72 mg horčíka, takže naše telo dokáže obe látky efektívne využiť. Je dostupná v sýtenej a jemne sýtenej verzii, v 1,5 a 0,5-litrovom balení. Fľaše Kláštornej Kalcia sú vyrobené zo 100 % rPET, teda iba z recyklovaného PET materiálu.