Výživový poradca - kedy ho potrebujete vyhľadať?

Zdravie máme iba jedno. Ak sa to vaše začína postupne zhoršovať, jednou z príčin môžu byť aj zlé stravovacie návyky. Ak sa rozhodnete pre zmenu, pomôcť vám dokáže výživový poradca. Na čo si dať pozor a oplatí sa ho vôbec vyhľadať?

V dnešnej internetovej dobe máme k dispozícii množstvo informácií o zdravom stravovaní. Jednoducho dokážete nájsť tipy a odporúčania, ktoré vám sľubujú zaručené výsledky. Avšak, ako to býva zvykom, pri ich aplikovaní v realite výsledky až také presvedčivé nie sú. V ojedinelých prípadoch dôjde dokonca k zhoršeniu zdravotného stavu. Na otázku prečo sa vám nedarí schudnúť vám dokáže relevantne odpovedať len váš obvodný lekár alebo sa môžete obrátiť na výživového poradcu.

Výživový poradca - pomocník nielen pri chudnutí

Výživový poradca - kedy ho potrebujete vyhľadať?

Najčastejším dôvodom, prečo sa ľudia rozhodnú osloviť výživového poradcu je motivácia schudnúť. Kvalitný výživový poradca však dokáže tiež poradiť, ako zdravo pribrať či ako správne a efektívne detoxikovať organizmus. Vďaka lepšiemu stravovaniu dokážete zmierniť mnohé zdravotné problémy ako napríklad: vysoký cholesterol, dna, vysoký tlak alebo problémy so žlčníkom. Všetky tieto problémy dnes už trápia rôzne vekové kategórie.

Výživový poradca - kedy ho potrebujete vyhľadať?

Výber správnej stravy a nastavenia jedálnička presne pre potreby vášho organizmu vám vo veľkej miere ovplyvňuje aj vašu imunitu, ktorá ide ruka v ruke so stravou. Na internete si môžete prečítať množstvo článkov, tipov, rád ako sa správne stravovať , čo jesť , kedy jesť. Veľkým rizikom nastavenia svojho jedálnička, podľa týchto článkov bez pomoci odborného nutričného poradcu je, že sa vám nepodarí zdravým spôsobom dosiahnuť želané výsledky ale môžete zvýšiť riziko mnohých zdravotných problémov, ktoré si nevyliečite za deň či dva. Jedálniček ktorý jednému pomôže, inému môže spôsobiť zdravotné problémy.  

Pozor na “odborníkov”

Hľadáte kvalitného výživového poradcu? Potom určite natrafíte na veľký počet tých, ktorí si neprávom prisvojujú titul “špecialista”. Titul nutričný terapeut/špecialista môže používať iba absolvent vysokoškolského štúdia na lekárskych fakultách, prípadne absolvent vyššej odbornej školy so zdravotníckym zameraním (vtedy hovoríme o diplomovanom nutričnom špecialistovi).

Pojem výživový poradca si môže prisvojiť prakticky každý - stačí ak absolvuje (platený) kurz, ktorého výsledkom je certifikát a môže začať robiť biznis. Na tomto kurze sa istotne preberajú zaujímavé informácie, no takíto poradcovia nemajú hlbšie znalosti biochémie, klinickej výživy, fyziológie a iných potrebných náležitostí.

Rovnako ako kvalitné vzdelanie im chýba dostatočná prax. Napriek tomu sú ceny za ich služby vysoké. Vám sa tak pokojne môže stať, že budete platiť za niečo, čo bude pre vás neefektívne. V súčasnosti je už množstvo zariadení kde pracujú kvalifikovaní výživoví poradcovia.

V čom vám pomôže výživový poradca?

Výživový poradca - kedy ho potrebujete vyhľadať?

Titul výživového poradcu automaticky nemusí znamenať neodbornosť. Dôležitým aspektom sú výsledky ostatných klientov a individuálny prístup. Vďaka výživovému poradcovi dokážete zlepšiť svoje stravovacie návyky.

Ak sa zveríte do rúk odborníkom, určite by mali začať s komplexnou diagnostikou stavu vášho tela, rozborom krvi, genetickou diagnostikou. Pretože na základe týchto zistení vám vedia nastaviť výživový plán na mieru. A zabránite nežiadúcemu jojo efektu .

Mal by vám vysvetliť zloženie jednotlivých potravín a ich účinky na vaše telo. Napríklad, ak mávate nutkanie si zdriemnuť po obede, vďaka výživovému poradcovi môžete tento problém odstrániť.

Výživový poradca je predovšetkým konzultant k zdravej strave, ale v mnohých prípadoch sa dočkáte odporúčaní k cvičeniu/pohybu, ak ste ho doteraz nevykonávali. Zdravá strava a cvičenie idú ruka v ruke a ak chcete dosiahnuť skutočné výsledky, toto je veľmi dôležitý krok.

Ak ste aktívny bežec, výživový poradca vám môže nastaviť jedálniček s optimálnou výživou pred behom, počas behu a po pretekoch. Rovnako vám poradí s výberom snacku na tréning, ktorý vám dodá potrebnú energiu. Správne nastaveným jedálničkom sa môžete vyhnúť svalovým kŕčom či dehydratácií.

Mnoho športovcov sa trápi so stravovaním. Mám jesť ráno pred tréning alebo nie? Čo jesť na obed, ak mám poobede pilates? Čo jesť na večeru, ak behám? Ako si mám udržať optimálnu hydratáciu pri športe? Ako si vybrať správny športový nápoj ? Na všetky tieto otázky vám zodpovie výživový poradca.

Výživový poradca - kedy ho potrebujete vyhľadať?

Správny výživový poradca by mal mať individuálny prístup k vášmu životnému štýlu. Efektívna rada pre niekoho iného môže mať pre vaše telo nulový efekt. Preto je pri zostavovaní jedálnička na chudnutie dôležité, aby kvalifikovaný poradca vedel zvážiť všetky potrebné faktory.

Pevné zdravie = vaša spokojnosť

Ak dosiahnete status pevného zdravia, povedie to k vašej spokojnosti. Jednou z ciest, ako ju dosiahnuť je zdravá výživa a vhodné stravovanie. Internetové články však nemusia vždy stačiť, aby ste tento cieľ dosiahli. Preto, ak chcete dosiahnuť skutočné výsledky, neváhajte ich konzultovať s odborníkmi.

Dbajte však na to, aby ste oslovili ozajstných odborníkov. Za nich hovoria výsledky zmien od viacerých typov ľudí, z rôznych vekových kategórií.

Pre dosiahnutie vášho cieľa budete predovšetkým potrebovať odhodlanie a vytrvalosť. A aj keď to môže byť častokrát náročné, vedzte, že výsledok bude stáť za to.