Rakytníkový sirup je bombou pre imunitu. Ako si ho pripraviť?

Rakytníkový sirup je bombou pre imunitu. Ako si ho pripraviť?

Rakytník je zdrojom vitamínu C, betakaroténu a ďalších prospešných látok. Ak sa vám ho tento rok urodilo neúrekom, pripravte si z drobných plodov sirup, ktorého účinky oceníte nielen počas zimy. Ako na to?

Ak chceme, aby v rakytníku zostalo maximum zachovaných živín, volíme prípravu sirupu za studena. To znamená, že umyté plody rakytníka rozdrvíme a prepasírujeme. Ak máme dobrý odšťavovač, môžeme využiť jeho služby.
Získanú šťavu zmiešame s cukrom, pridáme kyselinu citrónovú a sirup plníme do čistých fliaš.

Čo sa týka množstva použitých surovín, tak na 1 liter rakytníkovej šťavy použijeme 1 až 1,5 kg trstinového cukru a zhruba čajovú lyžičku kyseliny citrónovej.

Druhou alternatívou je zahriatie sirupu na teplotu maximálne 75 stupňov. V tom prípade nie je nutné použiť kyselinu citrónovú.

Hotový sirup uchovávame na tmavom a chladnom mieste, ideálne v chladničke. S príchodom jesene si doprajeme ako prevenciu jednu čajovú lyžičku, pri prechladnutí a chrípke si dáme toto množstvo až 3 razy denne.

Top benefity rakytníka v kocke

  • Je zdrojom výživných látok

Oranžová farba bobúľ rakytníka napovedá, že je zásobárňou betakaroténu, lykopénu a ďalších karotenoidov. Preslávený je aj vysokým obsahom vitamínu C. Obsahuje aj ďalšie živiny, ako vitamíny skupiny B, vitamíny E a K, draslík, vápnik, horčík, flavonoidy, mastné kyseliny a ďalšie.

  • Pomáha hojiť rany a podporuje zdravie pokožky

Existujú štúdie, podľa ktorých extrakt z rakytníka rešetliakového urýchlil hojenie rán. Olej zo semien zasa pomohol pacientom s ekzémom.

  • Znižuje hladinu cholesterolu

Tento pozitívny účinok sa spája s obsahom polyfenolov a vlákniny v bobuliach rakytníka, pričom vysoká hladina cholesterolu v krvi je jednou z príčin kardiovaskulárnych ochorení.

  • Podporuje chuť do jedla

Podľa štúdie, vykonanej na deťoch s poruchami trávenia, podávanie extraktu z rakytníka zlepšilo chuť do jedla i tráviace funkcie lepšie ako liek a obsahom domperidónu.

  • Chráni pečeň, obličky a mozog

Aj tento pozitívny účinok je overený klinickými štúdiami. Extrakt z rakytníka zlepšil stav pečene u ľudí s cirhózou a u tých s ochorením obličiek zmiernil príznaky opuchu, nechutenstva a zápalu.

  • Eliminuje vaginálnu suchosť u žien v menopauze

Mnohé ženy v období menopauzy trpia vaginálnou suchosťou. Podľa jednej štúdie, vykonanej na 100 ženách v menopauze, užívanie oleja z rakytníka tento nepríjemný príznak zmiernilo.

  • Má antioxidačné účinky

Antioxidanty sú látky chrániace bunky pred oxidačným stresom a následným vznikom chorôb. Zdá sa, že extrakty z rakytníka môžu chrániť pred vredmi a rakovinou, a významným spôsobom posilňujú imunitu.

Tip na záver

Pokiaľ pestujete rakytník na záhrade, nezabúdajte, že listy sú bohaté na flavonoidy a dá sa z nich pripraviť čaj. Semená sú stvorené na výrobu oleja.

Mirka