Prečo sa oplatí stravovať zdravo? 4 dôvody, ktoré si možno neuvedomujete

Zdravá strava v kombinácii s primeraným pohybom, dostatočným spánkom a pozitívnym myslením môže zásadne ovplyvniť naše telesné i duševné zdravie a vzhľad nielen v prítomnosti, ale i v ďalekej budúcnosti.

Pozrite sa spolu s nami na dôvody, o ktorých sa možno až tak často v súvislosti so zdravým jedlom nehovorí.

Pozitívne ovplyvňujeme ostatných

Každý z nás má vo svojich rukách, čo bude konzumovať. Presadzovať niečo nasilu ani v tomto smere nemá absolútne žiadny zmysel. Uvedomiť si treba aj to, že svojím stravovaním ovplyvňujeme zdravie budúcich generácií, veď deti sú expertmi na pozorovanie. Väčšinou platí, že to, čo jedia rodičia, konzumujú aj deti.

Samozrejme, nie je to len o našich potomkoch, ale aj o ľuďoch, s ktorými trávime čas. Ako ich prirodzene motivovať k zdravej strave? Napríklad svojou štíhlou postavou, peknou pokožkou, dobrou náladou, pretože toto všetko strava ovplyvňuje zásadným spôsobom.

Výbornou voľbou je aj snaha vytvoriť návšteve zdravé a chutné pokrmy či nápoje. Neraz aj zanietení odporcovia zdravej stravy priznajú, že im chutia aj zdravé dobroty.

Sme optimistickejší

Jedlo neovplyvňuje len náš vzhľad, ale aj náladu. V jednej štúdii vedci zistili, že strava s vysokým glykemickým indexom (biele pečivo, sladké nápoje, sladkosti…) môže zhoršovať príznaky únavy a depresie.

Naopak, zdravý pokrm, v ktorom je zastúpených dostatok všetkých dôležitých makro i mikroživín, zlepšuje naše duševné rozpoloženie. Navyše zvýšenou konzumáciou niektorých potravín môžeme predchádzať vzniku konkrétnych psychických ťažkostí.

Disponujeme primeranou sebaláskou

Primerané sebavedomie ide ruka v ruke so sebaláskou, ktorá ovplyvňuje náš osobný, rodinný i pracovný život.

Máte pocit, že vaša sebaláska nie je na primeranej úrovni a radi by ste to zmenili? Začnite sa o seba starať, dajte seba na prvé miesto.

Takisto jedným z prvých krokov môže byť zdravší jedálniček – len ťažko by ste hľadali človeka, ktorý sa má dostatočne rád, a konzumuje nezdravú stravu.

Máme viac peňazí

Častým argumentom tých, ktorí sa stravujú nezdravo, je to, že zdravé potraviny sú drahé a nemôžu si ich dovoliť. Je to naozaj tak?

Keď budete najbližšie porovnávať cenu zdravých a nezdravých produktov v obchode, skúste si ju prerátať na kilo. Garantujeme vám, že zistíte zaujímavé skutočnosti a argument, že zdravá strava je drahá, neobstojí.
Ak si na tanier servírujeme zdravé jedlá, zvyčajne máme viac energie, čo sa prejaví napríklad aj na pracovnom výkone. Takisto sme menej často chorí, čiže sa vyhneme práceneschopnosti i kupovaniu liekov.

Už len kvalitné raňajky nám pomôžu ušetriť v tom, že sa vyhneme kupovaniu sladkostí z firemného automatu. Pitie čistej vody namiesto sladkých limonád mesačne ušetrí takisto značné množstvo financií. Čo vy na to?


Mirka

 


Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/strava-zdrav%C3%A1-v%C3%BD%C5%BEiva-zelenina-4363111/