Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Prečo diéty nefungujú a ako chudnúť efektívne

Nie je diéta ako diéta. Prečo väčšina diét nefunguje a ako chudnúť naozaj efektívne? Pozreli sme sa na koreň problému.

Prečo diéty nie vždy fungujú?

Pri rýchlom chudnutí si väčšina ľudí hľadá čo najrýchlejšiu cestu. Za účelom rýchleho schudnutia si ale diéty väčšinou prispôsobujú, no nie práve tým správnym smerom.

Nakoľko chcú schudnúť rýchlo, hľadajú skratky a diétu ešte pritvrdia. No chudnutie nie je o odopieraní si takmer všetkého na krátku dobu. Pri takom prístupe sa zo skvelej postavy isto tešiť nebudete. Minimálne nie dlhodobo.

To, že momentálne nemáte postavu, akú by ste chceli, je v prvom rade výsledkom vášho životného štýlu. Ak nezmeníte ten, krátkodobá diéta, nech by bola akokoľvek účinná, nemá ako zafungovať. Zmena postavy a kondície si vyžaduje aj zmenu životného štýlu.

Potom ide o to, koľko kalórií denne prijmete a spálite a tiež, či máte dostatok jednotlivých makroživín (bielkoviny, sacharidy, tuky). Ak aj budete dodržiavať nejakú diétu, ale počas dňa prijmete viac energie ako spálite, želaný výsledok neuvidíte, aj keby ste jedli iba najzdravšie jedlo na svete, ako napríklad ovocie.

Ovocie má pomerne dosť kalórií, takže jeho príjem môžete veľmi ľahko prestreliť nehovoriac o tom, že s ním nemáte dostatok bielkovín, ani tukov pre zdravé fungovanie vášho tela.

Tip: Snažíte sa už dlhšie a výsledky nie je vidieť? Prečítajte si o najčastejších chybách pri chudnutí.

Prečo diéty nefungujú a ako chudnúť efektívne

Keď ide len o váhu

Mnoho ľudí sa bojí postaviť na váhu. Riešia iba to, ako schudnúť a mať menej kíl. No ak vám ide len o vašu váhu, je načase zmeniť prístup. Ak sa budete riadiť len váhou, možno schudnete, no skôr zo svalov, ako z tuku. Dokonca sa vám môže stať, že skončíte so štíhlou obezitou, teda vážiť síce budete menej, no tuku budete mať oveľa viac ako svalov.

Peknú postavu robia svaly

Určite ste už videli fotky žien, ktoré začali cvičiť a pri rovnakej váhe sa odfotili pred cvičením a po cvičení. Ten rozdiel je naozaj fascinujúci, a pritom ručička váhy im v konečnom dôsledku neklesla, prípadne dokonca ukazovala viac kíl ako predtým.

Prečo je tomu tak? Pretože pekná postava a zdravé telo nie je len o váhe. Okrem toho, hustota svalov je o niečo väčšia ako hustota tuku, a tak je sledovanie iba samotnej váhy naozaj nepodstatné.

Prečo diéty nefungujú a ako chudnúť efektívne

Ako chudnúť efektívne

Ak chcete schudnúť naozaj efektívne, vašou prioritou nebudú drastické diéty a zhadzovanie kíl na váhe. Najlepšie spôsoby, ako schudnúť, sú totiž postavené na inom princípe. Vašou prioritou pre efektívne chudnutie by malo by udržanie si svalovej hmoty, prípadne jej vybudovanie, a zároveň zhadzovanie tuku.

Najlepšie, ako môžete začať, je teda mať pod kontrolou svoj kalorický príjem a do toho cvičiť. Kalorický deficit by však nemal byť príliš výrazný, aby nedošlo k zbytočnému fyzickému či psychickému vyťaženiu. Na to, aby ste dosiahli postavu svojich snov a udržali si ju, je potrebná pevná vôľa a zdravý úsudok. Ak na to pôjdete postupne, výsledky sa isto dostavia a zároveň bude ľahšie si ich udržať.

Vedecky overené fakty

Veľa o tom, ako funguje spaľovanie tuku, si môžete prečítať na rôznych fitness portáloch. Vždy si však všímajte, či sú ich rady a tipy vedecky podložené.

Mohli by sme povedať, že na väčšinu z toho, čo ste o chudnutí doteraz počuli, môžete rovno zabudnúť. Nedávna štúdia zo škótskej University of Glasgow zistila, že až 90 % influencerov poskytuje nepresné informácie o chudnutí.

Vedecky podložené články nájdete napríklad na fitness portáli fitnessrevolution.sk.