Prečo by hrušky nemali chýbať na vašom stole?

 „K hruškám nemám sympatie, a preto ich nejem,“ znel argument mojej priateľky, keď sme sa rozprávali o ovocí. Ak zdieľate podobný názor, vedzte, že robíte veľkú chybu, pretože hrušky sú skutočne prospešným ovocím. Sú bohaté predovšetkým na vlákninu, vitamíny C, K a ďalšie významné látky.


Poklad s názvom hruška

Určite ste čítali alebo počuli o prospešnosti šupiek jednotlivých druhov ovocia. Práve v šupke je zastúpených kvantum živín. Toto pravidlo sa potvrdilo aj u hrušiek, a to hneď niekoľkonásobne. Hrušková šupka obsahuje štyrikrát viac antioxidantov ako vnútro hrušky. Z celkového množstva vlákniny je polovica zastúpená práve v šupke. Dostatočné dôvody na to, aby sme sa naučili konzumovať celé ovocie. Čo poviete?

Účinky hrušiek v kocke

Hrušky sú v prvom rade preslávené bohatými dávkami antioxidantov, ktoré disponujú protizápalovými účinkami. Sú prevenciou proti cukrovke 2. typu a srdcovo-cievnym ochoreniam.

Hrušky obsahujú látky, ktoré majú schopnosť znižovať koncentráciu škodlivých kyselín v čreve, a tým dochádza k eliminácii vzniku rakoviny hrubého čreva, žalúdka, pažeráka a tráviacich ťažkostí.

Zaujímavosťou je, že existuje naozaj len málo ľudí, ktorí trpia potravinovou alergiou po konzumácii hrušky v porovnaní s ostatnými druhmi ovocia.

Tipy pre originálne využitie hrušiek

Hrušky sú ideálnou zložkou pre dochutenie ovsených vločiek alebo ovsenej kaše, ktorá je pre raňajšie menu ako stvorená. Ak sa nebojíte experimentovať, pridajte nasekané hrušky do ovsenej kaše spolu so strúhaným zázvorom a medom. Pripravíte si tak vitamínovú bombu, ktorá vás udrží zdravými a sviežimi.

Pre nebojácne jazýčky tu máme tip na hrušky, ktoré podávame s kozím syrom. Tento recept môžete použiť na prípravu chutného predjedla.

Dôležité upozornenie

Snažte sa konzumovať hrušky, ktoré si sami dopestujete alebo získate od menších pestovateľov. Bežne dostupné hrušky sú veľmi často zdrojom škodlivých pesticídov. Dokonca sú zaradené medzi 12 potravín, ktoré obsahujú najviac chemických postrekových látok.

(-de-)
 

 
Autor fotografie:https://pixabay.com/photos/fruit-pears-apples-odd-one-out-2637058/