Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Nie je jogurt ako jogurt. Akým chybám sa pri jeho výbere vyhnúť?

Mliečne výrobky sú pre mnohých z nás neodmysliteľnou súčasťou jedálneho lístka. Predstavujú napríklad zdroj bielkovín, vápnika či prospešných baktérií. Hoci sa jogurty nachádzajú v našich nákupných košíkoch bežne, veľakrát si nevyberieme správne. Aké chyby robíme pri kúpe jogurtov najčastejšie?

  • Vyberáme si podľa ceny

Bohužiaľ, mnoho Slovákov sa pri výbere jogurtov riadi cenou. Radšej si kúpi viac lacnejších, ako by mali siahnuť po skutočnej kvalite. Potom konzumujú jogurty plné cukru, glukózovo-fruktózového sirupu a pridaných látok, ktoré organizmu neprospievajú.

  • Nečítame etikety

Ak chcete naozaj kvalitný jogurt, je nevyhnutnosťou čítať etiketu. Kvalitný jogurt obsahuje mlieko, poprípade smotanu, a čisté jogurtové kultúry. Ideálne je, ak mlieko pochádza z ekologického poľnohospodárstva a to napríklad preto, že obsahuje viac prospešných nenasýtených mastných kyselín, vitamínu E a aj antioxidantov.

  • Nekupujeme jogurty, ale rôzne iné maškrty z chladiaceho boxu

Spolu s jogurtami bývajú v chladiacom boxe uložené aj iné produkty, ktoré sú označené ako dezert, pena a podobne. Zloženie a tým pádom aj výživová hodnota týchto produktov je rôzna. Avšak zvyčajne obsahujú veľa cukru a aj pridané látky. Ak siahnete napríklad po tvarohovom kakaovom dezerte, môže okrem tvarohu obsahovať aj vodu, cukor, smotanu, modifikovaný kukuričný škrob, arómy, farbivá, želatínu a podobne. 

  • Kupujeme nízkotučné jogurty

Tu platí jednoduché pravidlo – ochutené nízkotučné jogurty spravidla obsahujú veľa cukru, ale aj zahusťovadiel a ďalších aditív. To znamená, že do zdravého jedálneho lístka nepatria. V tomto smere je lepšie dopriať si dvakrát týždenne biely smotanový jogurt i napriek vysokému obsahu tuku, ako siahnuť po rôznych presladených „light“ verziách jogurtov. Väčšina odborníkov sa  zhoduje na tom, že pre deti i dospelých sú najlepšie jogurty s obsahom tuku 3 a viac percent.

  • Automaticky siahneme po ochutených jogurtoch

Ideálny pre zdravie je poctivý biely jogurt, ktorý si môžeme doma dochutiť ovocím, škoricou, orechmi, kakaom či karobom. Ak však neviete odolať ochuteným jogurtom, vždy poctivo čítajte etikety. Inak sa môže ľahko stať, že jogurt vám okrem vápnika či bielkovín dodá do tela aj zbytočný pridaný cukor, umelé sladidlá či ďalšie nežiaduce aditíva.

  • Necháme sa oklamať príťažlivým obalom a názvami

Mnohí výrobcovia sa snažia spotrebiteľov zavádzať rôznymi príťažlivými názvami, ako poctivý jogurt, jogurt zo Slovenska z poctivého mlieka atď. Avšak neraz sa kvalitný jogurt skrýva za nenápadným obalom. Nenechajte sa preto oklamať a čítajte etiketu.

Mirka

 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/dezert-ra%C5%88ajky-jogurt-jahody-447165/