Najzdravšie diéty. Existujú také?

Skôr, ako sa pustíte do držania akejkoľvek diéty, skúste si predstaviť, či by ste ju dokázali držať celý život. Ak je to tak, zrejme ide o zdravú, pestrú a vyváženú diétu, resp. štýl stravovania. Aké máte možnosti?

Stredomorská strava

Stredomorská strava patrí medzi top štýly stravovania. Spája sa nielen so štíhlosťou, ale aj so zdravím a vitalitou. Ľudia, ktorí nedajú dopustiť na mediteránsku stravu, vedú väčšinou plnohodnotný život bez chronických chorôb, ako nadváha, obezita, srdcové ochorenia, cukrovka či rakovina a aj žijú dlhšie.
Základom stredomorskej stravy sú rastliny, teda celé zrná, orechy, semená, strukoviny a za studena lisované oleje. V menšej miere nájdete v jedálničku kvalitné ryby a mliečne výrobky. Vajcia, hydina a červené mäso sú konzumované v malom množstve. Z času na čas si môžete dopriať červené víno.

DASH diéta

DASH diéta, alebo Dietary Approaches to Stop Hypertension, je diéta slúžiaca ako prevencia alebo podporná liečba vysokého krvného tlaku. Samozrejme, môžete sa ňou inšpirovať aj vy bez ohľadu na zdravotný stav. Pri tomto štýle stravovania je obmedzený prísun sodíka na 1 500 mg denne. Konzumuje sa veľa zeleniny, ovocia, celozrnných produktov, rýb, hydiny, fazule a orechov. Obmedzený je prísun potravín s vysokým obsahom nasýtených tukov, čiže tučné mäso a plnotučné mliečne výrobky. Napríklad orechy, semienka a strukoviny sa odporúča konzumovať v 4 – 5 porciách týždenne, sladkosti a pridané cukry 5 porcií alebo menej týždenne a podobne.

Flexitariánska diéta

Mnohí odborníci považujú flexitariánske stravovanie za najzdravšie hneď po stredomorskej diéte. Flexitariánstvo je vlastne flexibilná alternatíva k vegetariánstvu. To znamená, že prevažnú časť jedálnička tvoria rastlinné potraviny, ako celé zrná, orechy, semená, strukoviny a pod. Avšak príležitostne sa konzumuje aj mäso, vajcia, mliečne výrobky či ryby.

MIND diéta

Táto diéta je kombináciou stredomorskej stravy a DASH diéty, pričom je zostavená tak, aby prospievala hlavne zdraviu mozgu. Je dokázané, že MIND diéta znižuje riziko demencie. Ak sa rozhodnete pre túto diétu, tak počítajte s tým, že v jedálničku sú zastúpené, napríklad celé zrná, bobuľové ovocie, listová zelenina, fazuľa, olivový olej či tučné ryby. Naopak, vyprážané pokrmy, červené mäso, maslo, syry či sladkosti nie sú v rámci tohto štýlu stravovania odporúčané.
Mirka

 


Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/chudnutie-di%c3%a9ta-zdravie-cukor-4370008/