Mýty a fakty o vápniku

 Vedeli ste, že vápnik patrí k najdôležitejším minerálom v našom tele a že na jeho dostatočný príjem si nemusia dávať pozor len deti, ale aj dospelí? Obávate sa, že pri zvýšenom príjme tejto minerálnej látky sa vám vytvoria močové kamene? S odborníčkou na výživu, MUDr. Alexandrou Frolkovičovou, sme sa pozreli na niekoľko mýtov, ktoré sa spájajú s vápnikom a jeho konzumáciou.

1. mýtus Vápnik potrebujeme len pre zdravie kostí

Áno, je pravda, že správna hladina vápnika v krvi podporuje kostné zdravie. „Pozitívne zdravotné účinky vápnika sú širokospektrálne. Tento minerál sa okrem významnej stavebnej funkcie zúčastňuje kontrakcie svalových vlákien (včítane tých v srdci), optimalizácie procesu trávenia, či prenosu nervových vzruchov. Ako dôležitá súčasť procesu zrážania krvi je potrebný pri akomkoľvek zranení,“ hovorí MUDr. Alexandra Frolkovičová, všeobecný lekár a odborník na výživu. Navyše, vápnik slúži v tele ako „posol“. Prináša do buniek rôzne ďalšie látky, vďaka ktorým dostanú impulz, aké úlohy majú plniť. Takže je dôležitý pre správne fungovanie všetkých procesov v našom tele.

2. mýtus Vápnik je dôležitý iba v detstve

Je pravda, že množstvo vápnika v strave detí a mládeže má vplyv na množstvo, ktoré sa zabuduje do ich kostry v období rastu. V puberte sa celkové množstvo vápnika zabudovaného do kostí za jeden deň ešte zvyšuje, preto treba dbať na jeho dostatočný príjem. Na vápnik by však nemali zabudnúť ani tehotné ženy, pretože približne 80 % všetkého vápnika v kostiach novorodencov sa zabuduje počas tretieho trimestra tehotenstva mamičky. A na dostatočný príjem vápnika by si mali dať pozor aj seniori, lebo vo vyššom veku začína postupne rednúť kostná hmota a zvyšuje sa riziko osteoporotických zlomenín.

3. mýtus Najlepším zdrojom vápnika je mlieko a mliečne výrobky

Naše telo si vápnik nedokáže samo vytvoriť, preto je nevyhnutné ho prijímať zvonka. A pre trávenie, vstrebávanie a metabolizmus vápnika je ideálny a najbezpečnejší prirodzený príjem vápnika v potravinách a minerálnych vodách. Je síce pravda, že "najbohatším zdrojom  vápnika je mlieko a mliečne výrobky, avšak spolu s vápnikom prijíma naše telo v mliečnych výrobkoch aj živočíšne bielkoviny. Ich nadbytok môže prispieť k zvýšeným stratám vápnika v obličkách, čo znižuje konečný zisk vápnika zo živočíšnych potravín oproti rastlinným potravinám, či minerálnym vodám. Súčasťou minerálnych vôd navyše nie je nežiadúci tuk, ktorý prispieva k zvýšenej hladine cholesterolu v krvi, ako je to v živočíšnych potravinách,“ vysvetľuje tento mýtus MUDr. Frolkovičová.

4. mýtus Vápnik sa nachádza iba v živočíšnych produktoch

Výbornú biologickú dostupnosť, t.j. celkový zisk z potraviny, má aj vápnik z rastlinných potravín. Sú to najmä strukoviny a sója, výrobky zo sóje, napr. tofu, brokolica, špenát, kapusta, bylinky (petržlenová vňať, pažítka, bazalka a pod.), ale aj orechy a semená. Minerálne vody s vyšším obsahom vápnika môžu tiež významným spôsobom prispieť k príjmu tohto dôležitého minerálu.

5. mýtus Vápnik spôsobuje močové kamene

Štatistiky potvrdzujú, že najčastejšie nás trápia tzv. kalciumoxalátové močové kamene, teda tie, ktoré sú tvorené vápnikom. Očakávali by sme, že príjem vápnika bude riziko takých močových kameňov zvyšovať. Opak je pravdou. „Ak vápnik prijímame v jeho prirodzenej forme, teda ak je súčasťou našej stravy, v ideálnom prípade tej rastlinnej, riziko tvorby močových kameňov znižujeme. Rovnako príjem vápnika minerálnymi vodami s vyšším obsahom vápnika nás pred močovými kameňmi chráni a ešte aj posilňuje náš pitný režim,“ upresňuje MUDr. Frolkovičová.

6. mýtus Minerálky ako súčasť pitného režimu nepotrebujeme

Často počúvame, že stačí piť čistú vodu a nie je nutné sa zbytočne zaťažovať minerálmi v nápojoch. Je to naozaj tak? „Platí, že  pokiaľ nedochádza k výrazným stratám sodíka potením, je dobré sa vyhýbať minerálkam s vysokým obsahom sodíka (často ho už v strave máme nadbytok). Dostatok vápnika a horčíka však stravou mnohokrát nepokryjeme, a preto je ich príjem formou minerálnych vôd veľmi jednoduchý a praktický. Keď si predstavíme, že športovec môže počas jedného tréningu stratiť až 400 mg vápnika a úroveň jeho vstrebávania je 10-50 %, budeme šokovaní, keď si vypočítame, aké množstvo musí prijať, aby túto stratu nahradil. Ak ho potom  chce prijať v prirodzenej forme, dobrou voľbou sú práve minerálky, ktoré mu doplnia aj stratené tekutiny,“ prekvapuje MUDr. Frolkovičová
Mýty a fakty o vápniku

 

 

 

Medzi slovenské minerálky bohaté na prirodzene zvýšený obsah vápnika patrí aj prírodná minerálna voda Kláštorná Kalcia. S celkovou mineralizáciou 1 840 mg/l a obsahom vápnika 287 mg/l Kláštorná Kalcia doplní chýbajúci vápnik pri zvýšenej telesnej či psychickej námahe každého z nás. A vďaka tomu, že obsahuje aj dostatočné množstvo horčíka, naše telo dokáže obe látky efektívne využiť. Kláštorná Kalcia je dostupná v sýtenej a jemne sýtenej verzii, v 1,5 a 0,5-litrovom balení. Fľaše Kláštornej Kalcia sú vyrobené zo 100 % rPET, teda iba z recyklovaného materiálu.