Kolagén a jeho sila

Zdravie a krása je pre každú ženu takmer všetko. Chcete sa cítiť dobre vo vlastnej koži – bez bolesti kĺbov, bez vrások či popraskanej pokožky. Existuje riešenie, ktoré vás dokáže ,,zachrániť“ od týchto problémov – áno je to kolagén! Určite nepočujete toto slovo prvý krát. Prirodzene sa nám spája s pohybovým aparátom –  chrupavkami, šľachami, ale poznáme ho aj z reklám na prípravky proti vráskam a starnutiu pokožky. S čím ďalším nám môže užívanie kolagénu ešte pomôcť?

Zázračný proteín

Kolagén je jedným z najdôležitejších proteínov, ktorý robí kožu elastickou, pružnou a dodáva jej mladistvý vzhľad. Kolagén typu I, ktorý je tvorený z aminokolagénu C a kyseliny hyalurónovej, zohráva hlavnú úlohu vo výživových doplnkoch určených pre pokožku. Redukuje príznaky starnutia a dodáva pleti silu a pružnosť. V mladom veku si telo samé dokáže kolagén v plnej miere vyprodukovať samé –  vyživuje kĺby, zlepšuje pohyblivosť svalov a bráni starnutiu kĺbových štruktúr a tkaniva. Ak má človek v tele dostatok kolagénu, pleť a tkanivá sú mladé a pružné. Od veku 25. rokov však telo postupne stráca schopnosť tvoriť kolagén a po 40. roku ho už netvorí takmer vôbec. Nedostatok kolagénu a jeho prirodzený úbytok vekom vedie k zhoršeniu stavu kostí, ktoré sa prejavuje oslabením svalstva, znížením pružnosti šliach a svalov a znížením trenia vo vnútri kĺbov. Nedostatok kolagénu má za následok aj vznik prvých vrások a  najmä pre ženy obávanej celulitídy.

Nielen pre zdravé kĺby

Okrem funkcie udržiavať pohybový aparát zdravý a silný, a tým i podporovať optimálnu pohyblivosť kĺbov a šliach, má kolagén pre organizmus i ďalšie pozitívne účinky. Vedeli ste napríklad, že pomáha hĺbkovo hydratovať pokožku? Vďaka tomu prispieva k zvyšovaniu jej elasticity, vyhladzovaniu vrások a tým aj ku spomaleniu jej starnutia. Ak svojmu telu dodávate dostatok kolagénu, pomôže vám dokonca i so stareckými škvrnami; zosvetlí ich. Účinným spojencom je aj v boji s celulitídou, popraskanými cievkami a striami. To určite ocenia všetky budúce mamičky, ktoré podobné estetické problémy trápia. Kolagén tiež prispieva k zdravým, silným a lesklým vlasom a nechtom. Ak vás trápia kŕčové žily, tiež by kolagén nemal vo vašej strave chýbať. Svoje skúsenosti s ním majú i športovci, pretože pomáha zvyšovať nárast svalovej hmoty.

Kolagén a jeho sila Keď kolagén v strave nestačí

Kolagén je bielkovina nevyhnutná pre ľudské telo, pretože je hlavnou zložkou spojivových tkanív. Tvorí až 30 % celkovej hmoty ľudských bielkovín a 70 % hmoty bielkovín kože. Za pružnosť a pevnosť pleti sú zodpovedné kolagénové vlákna tvorené fibroblastami – tvorcami bielkovín. Nedostatok bielkovín v ľudskom organizme má za následok starnutie pokožky, jej ochabnutie a vznik vrások. Okrem starostlivosti o tvár, pokožku, vlasy a nechty, má kolagén význam aj pre kĺby a kolená. Jeho najdôležitejšou funkciou je, že je stavebnou látkou šliach, väziva, kostí a pokožky. Je dôležitý aj pre homeostázu, teda udržiavanie  stálosti vnútorného prostredia (ako stála teplota, pH a koncentrácia iónov), ktoré sú nevyhnutné pre normálnu činnosť organizmu.

Kolagén je obsiahnutý v rôznych potravinách, avšak nie vždy je ho dostatok, aby sme vedeli splniť dennú potrebu. Začnite užívať výživový doplnok Maxi Vita Exclusive Kolagén Forte +. Výrobok obsahuje kombináciu aktívnych látok, ktoré spolu s kolagénom a vitamínom C nevyhnutne pomáhajú pri tvorbe kolagénu. Užívaním kolagénu zabezpečíte výživu kĺbov, zlepšenie pohyblivosti svalov, zabránite starnutiu pokožky a prispejete k zdravým vlasom a nechtom.  Maxi Vita Exclusive Kolagén Forte + ďalej obsahuje aj extrakt z Boswellia serrata, ktorý vďaka obsiahnutým látkam pomáha udržať kĺby v dobrom stave. Viac informácií na www.vitar.sk

 


Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/wellness-mas%C3%A1%C5%BE-relax-relaxa%C4%8Dn%C3%A9-285587/