Červený melón uľaví od opuchnutých nôh a zmierni bolesť svalov

Červený melón je neodmysliteľnou súčasťou letných dní, pretože nám prináša skvelé osvieženie. A to ani zďaleka nie je všetko. Melón je aj skvelou zásobárňou prospešných látok, ako napríklad vitamínu C, draslíka, horčíka, medi či vitamínov skupiny B. Je teda výborný pre posilnenie zdravia. My vám ponúkame niekoľko zaujímavostí, ktoré ste možno o červenom melóne nevedeli.

Je výborný na posilnenie imunitného systému

Leto je stvorené na to, aby sme si posilnili obranyschopnosť, pretože k dispozícii máme množstvo čerstvého ovocia a zeleniny. Nuž a konzumácia červeného melóna takisto významným spôsobom prispieva k posilneniu imunity. Zodpovedný je za to hlavne vitamín C – 100 g červenej dyne doplní do tela až 21 % odporúčanej dennej dávky tohto dôležitého antioxidantu. Na imunitu má však vplyv aj aminokyselina arginín, ktorá sa podľa štúdií takisto spája so správnym fungovaním imunity.

Zmierňuje bolesť svalov

Táto informácia zrejme zaujme tých, ktorí radi športujú alebo majú náročné fyzické povolanie, v dôsledku ktorého trpia častou svalovou bolesťou. Podľa jednej zo štúdií totiž dokáže nepasterizovaná šťava z červenej dyne zmierniť bolesť svalov. Je za to zodpovedná aminokyselina citrulín. Ak vás zaujímajú výsledky štúdie podrobne, tak v rámci pokusu pili muži pred tréningom nepasterizovanú šťavu z melóna a o 24 hodín zaznamenali zníženie svalovej bolesti o 24 % v porovnaní s tými, ktorí dostali placebo. Ak to chcete vyskúšať, môžete, avšak myslite na to, že melón je bohatou zásobárňou fruktózy – ak ju nespálite, uloží sa vám do tukových zásob.

Obsahuje hlavne vodu

To, že melón obsahuje najmä vodu a napomáha správnej hydratácii, zrejme vieme všetci. Avšak nie všetci disponujeme informáciou, že vodný melón tvorí viac ako 91 % vody. Okrem vody sú v ňom zastúpené aj draslík, vápnik, či horčík. Jedná sa o dôležité elektrolyty, o ktoré naše telo prichádza vo väčšej miere v dôsledku nadmerného potenia. To znamená, že melón je na leto skutočne ako stvorený.

Eliminuje opuch nôh či rúk

Pokiaľ vám v lete vo zvýšenej miere opúchajú nohy a ruky, červený melón by vo vašom jedálničku chýbať nemal. Melón totiž vďaka vysokému obsahu vody a niektorých živín, ako napríklad draslíka a horčíka, napomáha detoxikácii organizmu a pomáha mu so zbavením sa prebytočnej vody spôsobujúcej aj nepríjemné opuchy končatín.

Prospieva pokožke

Farba dužiny melóna napovedá, že je bohatý na betakarotén a ďalšie karotenoidy, ako napríklad lykopén. Betakarotén sa spája najmä s ochranou pokožky pred poškodením voľnými radikálmi. Samozrejme, pre zdravie pleti je dôležitý aj vitamín C zvyšujúci produkciu kolagénu a takisto pôsobiaci ako silný antioxidant.

Mirka
Zdroj foto: https://pixabay.com/sk/photos/diev%C4%8Da-mel%C3%B3n-%C4%8Derven%C3%A1-leto-kr%C3%A1sa-1461619/
 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/diev%C4%8Da-mel%C3%B3n-%C4%8Derven%C3%A1-leto-kr%C3%A1sa-1461619/