Súťažte s nami! - dennikrelax.sk

Brokolicový olej – nový elixír mladosti

Brokolicový olej sa získava z drobných semienok brokolice lisovaných za studena. Výsledkom je extra panenský olej zelenožltej farby, ktorý disponuje mnohými pozitívnymi účinkami.

Brokolica patrí medzi najzdravšie potraviny na svete. Má potenciál bojovať proti rakovine, zlepšuje trávenie, posilňuje imunitu a zlepšuje vzhľad a kvalitu pleti, vlasov i nechtov. Napriek tomu sa jej mnohí z nás vyhýbajú, pretože má jedinečnú chuť a vôňu. Vhodnou alternatívou môže byť brokolicový olej. Aké sú jeho pozitívne účinky?

Brokolicový olej a zdravie

 • Je zásobárňou mnohých prospešných látok

V oleji z brokolicových semien sa nachádza veľké množstvo prospešných mastných kyselín, ako napríklad kyselina eruková, olejová, linolová, alfa-linolénová a ďalšie. Nechýbajú ani betakarotén, vitamíny C, K a skupiny B, vrátane kyseliny listovej, ďalej železo, vápnik atď.

 • Má protizápalové vlastnosti

Brokolicový olej disponuje silnými protizápalovými vlastnosťami, čiže má schopnosť znížiť zápal v tele a následný vznik ochorení, a tiež zmierniť bolesť pri rôznych chronických ochoreniach, ako je napríklad artritída.

 • Prospieva psychike i imunite

Olej slúži ako prevencia i podporný prostriedok pri depresívnych stavoch a úzkosti, stimuluje imunitný systém a napomáha prirodzenej detoxikácii organizmu.

 • Bojuje proti rakovine

Vďaka obsahu sulforafánu a ďalším zložkám má významné protirakovinové účinky – v klíčkoch brokolice je 80 až 100-krát viac tohto antioxidantu ako v samotnej brokolici.

 • Posilňuje zrak

Betakarotén robí z brokolicového oleja prírodný prostriedok na posilnenie zraku a prevenciu pred makulárnou degeneráciou či kataraktom.

Ako užívať brokolicový olej?

Stopercentný olej lisovaný za studena zo semien brokolice môžeme užívať vnútorne vždy ráno nalačno a večer pred spaním v množstve čajovej lyžičky. S pokojom ho môžeme pridať do rôznych jedál podľa chuti a fantázie.

Brokolicový olej a krása

 • Výborne hydratuje pokožku

Za vynikajúce hydratačné vlastnosti brokolicového oleja vďačíme pestrej škále zastúpených mastných kyselín. Účinky tohto oleja ocenia aj majiteľky suchej a citlivej pokožky. Je možné aplikovať ho v malom množstve priamo na pokožku tváre, krk, dekolt a vôbec na celé telo.

 • Chráni pleť pred poškodením a predčasným starnutím

Brokolicový olej obsahuje sulforafán, betakarotén a mnohé ďalšie cenné antioxidanty, ktoré chránia bunky pred poškodením voľnými radikálmi z vonkajšieho prostredia, vrátane UV žiarenia. To z neho robí bojovníka proti vráskam a predčasnému starnutiu pokožky.

 • Poradí si s rozštiepenými končekmi

Olej zo semienok brokolice dá zbohom rozštiepeným končekom vlasov. Celkovo vlasy posilňuje – stačí ho pridať do bežne používaného kondicionéru, po každom umytí naniesť na vlasy, nechať pôsobiť a opláchnuť. Pri pravidelnom nanášaní na pokožku podporí rast vlasov.

 • Posilňuje nechty

Neviete, čo s krehkými nechtami? Pravidelne na ne naneste kvapku brokolicového oleja a dokonale rozotrite po nechtoch i na pokožku okolo nich.

 • Je čisto prírodný

Množstvo kozmetických produktov obsahuje silikóny a ďalšie pridané látky, vďaka ktorým pokožka i vlasy vyzerajú lepšie. Avšak faktom je, že sa jedná o syntetické zložky s potenciálnymi vedľajšími účinkami. Ak hľadáte čisto prírodnú alternatívu, ktorá dodá vašej pleti a vlasom všetko potrebné, brokolicový olej je výbornou voľbou.

 • Rýchlo sa vstrebáva

Brokolicový olej si zamilujete nielen kvôli jeho blahodarným účinkom na pokožku a vlasy, ale aj kvôli jeho ľahkému a nemastnému zloženiu. Poteší aj skutočnosť, že sa rýchlo vstrebe.

Mirka
 
Autor fotografie:https://pixabay.com/photos/olive-oil-green-olive-oil-food-850336/