8 zaujímavostí o bobkovom liste

Vavrín pravý, známy ako bobkový list, sa u nás využíva najmä na dochutenie pokrmov. Obľúbený je najmä v stredomorskej kuchyni. Ak chcete spoznať jeho liečivé účinky i spôsob použitia nielen pri príprave pokrmov, čítajte ďalej. Máme pre vás 8 zaujímavostí o tejto bylinke a korenine.

1. Je bojovníkom proti premnoženým kvasinkám

Bobkový list má antifungálne vlastnosti. To znamená, že je bojovníkom aj proti premnoženej kvasinke Candida albicans, ktorá sa často prejavuje gynekologickými zápalmi. Avšak bobkový list celkovo pomáha proti kandidóze a oplatí sa ho zaradiť do protikvasinkovej diéty.

2. Znižuje nadúvanie a plynatosť

Bobkový list sa spája aj so zmiernením nadúvania a plynatosti napríklad pri syndróme dráždivého čreva a takisto s elimináciou symptómov celiakie. Celkovo je vhodný na zlepšenie trávenia a pre lepšie vstrebávanie živín.

3. Esenciálny olej pomáha odstraňovať hlien

Aj z bobkového listu sa vyrábajú esenciálne oleje. Silica z rastliny pomáha odstraňovať prebytočný hlien a hlien usadený v dýchacích cestách. Má antibakteriálne a antiseptické účinky. Navyše má schopnosť upokojiť kŕče, čiže zmierňuje aj nepríjemný kašeľ. Pokiaľ často trpíte respiračnými ochoreniami, esenciálny olej z bobkového listu je výbornou voľbou.

4. Urýchľuje hojenie rán

Odvar z bobkového listu alebo listy, priložené na drobné rany alebo vyrážky, urýchľujú hojenie. Plusom je aj to, že antibakteriálne vlastnosti vavrínu pravého zabraňujú šíreniu infekcie.

5. Podporuje rast vlasov

Trápi vás nadmerné vypadávanie vlasov? Potom je výbornou voľbou napríklad tonikum z tejto rastliny, ktoré stimuluje rast vlasov a zabraňuje ich vypadávaniu. Pri aplikácii na pokožku ju zvlhčuje, čím zabraňuje vzniku lupín.

6. Eliminuje stres a úzkosť

Olej z bobkového listu by ste mali so sebou nosiť v kabelke vtedy, keď vás premknú pocity úzkosti alebo ste v stresovej situácii. Investujte do esenciálneho oleja aj vtedy, keď máte problémy so spánkom, pretože je prírodným liekom na spanie.

7. Môžete ho pestovať aj v interiéri

Rastlinu môžete začať pestovať tak, že si zasadíte semienka, alebo kúpite sadenicu. Keďže bobkový list pochádza zo Stredomoria, zabezpečte mu slnečné stanovište. Myslite tiež na to, že nemá rád prievan. Inak nepotrebuje žiadnu špeciálnu starostlivosť. Postačí mu obyčajný substrát a hnojenie v intervale raz za 14 dní v období od marca do augusta.

8. Hodí sa do širokej škály jedál

Neexistujú žiadne striktné pravidlá, kde bobkový list použiť, a kde nie. Vo všeobecnosti sa hodí do kyslých pokrmov, na ochutenie diviny a húb. Avšak nič nepokazíte ani vtedy, keď ho pridáte ku kapuste a strukovinám. Nesmie chýbať ani v paradajkovej omáčke.

Mirka


 
Autor fotografie:Zdroj foto: https://pixabay.com/photos/allspice-aromatic-bay-leaf-berry-165186/