5 chutných a zdravých čajov, ktoré zlepšia náladu a zahrejú

Možno zima nepatrí k vašim obľúbeným ročným obdobiam. Avšak keď si ju spríjemníte šálkou horúceho čaju, ktorý navyše pozitívne ovplyvňuje náladu a podporuje zdravie, aj pochmúrny zimný deň sa stane krajším. Ktoré čaje stoja za to?

  • Citrónová tráva

Čaj z citrónovej trávy vás v myšlienkach privedie do teplých oblastí sveta a na chvíľu zaženiete starosti bežného života. Rastlina pochádza z južnej Indie a Srí Lanky, avšak aktuálne sa pestuje v mnohých oblastiach sveta. Dá sa kúpiť samostatne, alebo je súčasťou rôznych čajov, pretože im dodáva sviežu chuť. Rastlina má viacero pozitívnych účinkov. Jedným z nich je schopnosť zmierňovať nepríjemné úzkostné stavy – uvarte si šálku čaju a popri jeho popíjaní vdychujte príjemnú vôňu. Medzi ďalšie potenciálne výhody pitia čaju z citrónovej trávy patrí zníženie cholesterolu, predchádzanie infekciám, zmiernenie bolesti a nadúvania a podpora tvorby červených krviniek.

  • Valeriána lekárska

U nás známou rastlinou na podporu spánku je valeriána lekárska. Už menej sa o nej vie, že je prostriedkom na zmiernenie úzkosti. Vďaka tomu sa používa aj ako pomocný prostriedok pri zvládaní chronického stresu. Je dokázané, že zvyšuje množstvo GABA v mozgu a znižuje jeho aktivitu, čím prináša úľavu pri úzkostných stavoch. Za zmienku stoja aj ďalšie benefity, ako napríklad zníženie krvného tlaku, zmiernenie menštruačných kŕčov a je aj prevenciou proti rakovine prsníka.

  • Zázvor

Koreň zázvoru sa s obľubou používa na prípravu čaju aj v našich končinách. Zaslúžene, pretože má príjemnú chuť a zahreje. Najmä vďaka gingerolu, s významnými antioxidačnými vlastnosťami, má aj viacero iných pozitívnych benefitov. Je známy ako prostriedok, ktorý pomáha pri tráviacich problémoch rôzneho druhu, znižuje hladinu cukru v krvi, prináša úľavu pri nachladnutí a posilňuje imunitný systém. Šálka teplého čaju s citrónom a medom počas dňa alebo pred spaním pôsobia uvoľňujúco. Doposiaľ uskutočnené štúdie na zvieratách naznačujú, že zázvor ovplyvňuje aj hladiny serotonínu, hormónu dobrej nálady. To znamená, že môže zmierňovať úzkosť.

  • Harmanček

Harmanček patrí medzi bežne používané bylinky aj u nás. Okrem príjemnej chuti vás prekvapí aj pestrou paletou pozitívnych účinkov. Uvarte si šálku čaju vtedy, keď vás trápi nepríjemná menštruačná bolesť, máte vysokú hladinu cukru v krvi či problémy s chronickými ochoreniami, ako napríklad artritídou. V neposlednom rade vám harmanček pomôže dostať sa do stavu pohody a uľahčí zaspávanie. Neváhajte po ňom siahnuť ani pri prechladnutí, kedy je prospešné najmä naparovanie.

  • Rooibos

Ak milujete zelený čaj, avšak nerobí vám dobre kofeín, alternatívou je čaj rooibos. Je vhodný dokonca aj pre deti a tehotné ženy. Má viacero výhod a jednou z nich je to, že pomáha lepšie zvládať stres. Rooibos je nabitý antioxidantmi, chrániacimi bunky pred poškodením voľnými radikálmi. Okrem toho podporuje zdravie srdca tým, že znižuje hladinu cholesterolu. Štúdie naznačujú, že zvyšuje úroveň leptínu, teda hormónu nasýtenia. Tento benefit ocenia najmä tí, ktorí chudnú.

Mirka


 
Autor fotografie:https://pixabay.com/photos/girl-person-oops-570557/