Valeriána pomôže so spánkom. To však nie je všetko!

Valeriána je liečivá bylinka, ktorá je preslávená najmä tým, že navodí pokojný spánok. Benefitov valeriány je však viac.

Je neodmysliteľnou súčasťou ľudového liečiteľstva a viaceré z jej prínosov pre zdravie a psychiku sú zdokumentované aj vedecky. Sušený koreň rastliny bez problémov kúpime v lekárňach, špecializovaných obchodoch a niekedy i bežne v potravinách. Kedy sa oplatí dopriať si voňavú šálku čaju z valeriány?

Keď nemôžete zaspať

Valeriána disponuje sedatívnymi účinkami vďaka látke s názvom linarín. To ju predurčuje k tomu, že navodí pokojný spánok a zlepší jeho kvalitu bez toho, aby ste ráno cítili nejaké negatívne účinky. V štúdii švédskych odborníkov 44 percent účastníkov uviedlo, že sa im spánok zlepšil neporovnateľne a až 89 percent pocítilo zlepšenie.

Keď pociťujete úzkostné stavy

Úzkosť dokáže výrazným spôsobom zasahovať do života. Ak je to aj váš problém, viete, že nie vždy je ľahké zvládať úzkostné stavy. Pomôcť môže preorientovanie pozornosti na nejakú činnosť, hlboké dýchanie alebo čaj z valeriány lekárskej. Podľa vedcov zložky tejto rastliny zvyšujú množstvo GABA v mozgu, čím pomáhajú bojovať proti úzkostným stavom.

Keď máte vysoký krvný tlak

Najlepším spôsobom, ako dostať krvný tlak do normálu, je zdravý životný štýl. Avšak pomocnú ruku nám v tomto smere podávajú aj bylinky. Jednou z nich je valeriána – existuje viacero štúdií, ktoré potvrdili jej schopnosť znižovať krvný tlak a udržiavať ho v normálnej úrovni. Tým pádom podporuje aj zdravie srdca, keďže vysoký tlak je jednou z hlavných príčin kardiovaskulárnych ochorení.

Keď vás trápi menštruácia

Predmenštruačný syndróm je spojený s výkyvom nálad, bolesťou brucha či chuťami na sladké. Samotná menštruácia mnohých žien býva sprevádzaná nepríjemnými kŕčmi a bolesťami. Úľavu môže priniesť čaj alebo extrakt z valeriány, ktoré patria medzi prírodné spazmolytiká.

Keď ste v strese

Obdobia intenzívneho stresu bývajú charakterizované aj stavmi úzkosti a ťažkosťami so spánkom. Preto môže byť aj v tomto prípade výbornou voľbou valeriána – pomôže udržať stres na uzde a zlepšiť kvalitu života v náročným obdobiach.

Ako sa valeriána užíva?

Čaj si pripravíte z čajovej lyžičky sušeného koreňa, zalejete 2,5 dcl vriacej vody a necháte lúhovať 10 minút. Tinktúra sa užíva v množstve 1 až 1 ½ čajovej lyžičky. Pri užívaní sa vždy riaďte pokynmi výrobcu. Vyhnite sa užívaniu valeriány spolu s melatonínom, pretože ich účinok by bol príliš sedatívny.

Mirka


 
Autor fotografie:https://pixabay.com/sk/photos/%C4%BEudia-%C5%BEena-sp%C3%A1nok-2537324/